Jankovská je známa predovšetkým z kauzy Búrka, kde je spolu s množstvom ďalších ľudí obvinená z ovplyvňovania súdnych rozhodnutí. Oveľa aktuálnejšia je ale pre ňu kauza trenčianskeho baru Fatima, ktorá sa s ňou vlečie už viac ako 20 rokov! Prvý úder v tomto prípade dostala len nedávno, keď okresný súd (OS) rozhodol, že podnikatelia Ondrej Janíček a Jozef Strelčík sú nevinní, napriek tomu, že ich Jankovská v prípade Fatima ešte ako sudkyňa okresného súdu v Trenčíne odsúdila na 15 mesiacov väzenia. „Po 22 rokoch som sa dočkal spravodlivého rozsudku. Nevinný, pretože brániť sa oplatí,“ povedal Janíček po rozsudku. Senát OS si ale zároveň nemyslí, že motívom odstavenia Janíčka a Strelčíka bolo to, že čográdyovci chcú ovládnuť bar Fatima.

Janíček pred mnohými rokmi získal v dražbe bar pod trenčianskym hradom. O podnik mal však záujem aj šéf mafiánskej skupiny sýkorovcov Peter Čongrády. Spor sa skončil tak, že Janíček o bar násilím prišiel. Jankovská ho vtedy ako sudkyňa poslala za mreže kvôli údajnému vydieraniu Tibora Jurisu. Podľa Janíčeka mala za to dostať úplatok tri milióny slovenských korún (100-tisíc eur). Tým sa ale prípad neskončil!

V marci 2018, kedy už bola štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti ako nominantka Smeru, chcela podľa polície ovplyvniť vyšetrovanie prípadu. „Prostredníctvom Petra Vaska zorganizovala, aby zabezpečil ovplyvnenie Michala Vidu tak, že ten zmení svoju výpoveď v prospech Vaska a Jankovskej, aby ona nebola diskreditovaná v pozícii štátnej tajomníčky,“ píše sa údajne v uznesení o obvinení.

A práve v prípade ovplyvňovania vyšetrovania kauzy Fatima je už na 19. augusta vytýčené prvé pojednávanie. „Prokurátor podal obžalobu na obvinených M. J., R. K. a P. V. a to pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti,“ povedal hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Spolu s "Opičkou" z Kočnerovej Threemy a jej svatom Vaskom je obžalovaný aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer, ktorý sa mal pri ovplyvňovaní prípadu výrazne angažovať. Okrem nich figurujú v kauze aj mená ako policajný exprezident Tibor Gašpar, či exšéf NAKA Peter Hraško. Oni zatiaľ obžalovaní nie sú. V galérii si pozrite, čo závažného sa píše v uznesení o obvinení Jankovskej.

Článok pokračuje na druhej strane.