„Oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti,“ napísal Čižnárovi koncom minulého roka poslanec za DS Jozef Rajtár. Ten v trestnom oznámení popisuje aj ďalšie Kočnerove ekonomické zločiny, za ktoré je človek z mafiánskych zoznamov už obvinený, alebo dokonca obžalovaný: Falšovanie zmeniek TV Markíza za 69 miliónov eur, neoprávnená vratka DPH pri prevodoch hotelov za 8,3 miliónov eur, vytunelovanie firmy Gamatex za 700-tisíc eur, neoprávnená vratka DPH za 3 milióny eur pri prevodoch bytov vo Five Star Residence a poškodzovanie veriteľov pri ovládnutí golfového ihriska v Báči na južnom Slovensku, kde sa škoda odhaduje na približne 7 miliónov eur.

„V kauze Five Star Residence malo v marci 2016 dôjsť k prevodom ďalších šiestich bytov z firmy Inkasný servis na firmu Hotel holding a jeden byt sa previedol za 25-tisíc eur,“ konštatuje Rajtár v trestnom oznámení. Podľa neho sa na ďalšiu Kočnerovu firmu Správa a inkaso pohľadávok v ten istý deň previedli štyri byty, jeden byt za 690-tisíc eur. „Všetko medzi firmami Mariana K. v jeden a ten istý deň. Celkovo vo Five Star Residence malo byť medzi piatimi rôznymi firmami Mariana K. prevedených aspoň dvakrát 19 bytov,“ tvrdí Rajtár.

Marian Kočner počas súdneho pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti v Ústave na výkon väzby.
Marian Kočner počas súdneho pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti v Ústave na výkon väzby.
Zdroj: Jakub Kotian

Polícia v prípade začala trestné stíhanie ohľadne podozrenia, že Kočner legalizuje príjmy z trestnej činnosti. Mal tak robiť prostredníctvom svojej spoločnosti Správa a inkaso pohľadávok. V marci tohto roku bolo medializované, že táto spoločnosť predáva byty na Cintorínskej ulici v Bratislave, pričom ich výnos pôjde Kočnerovej dcére Andrei, ktorá je ich záložnou veriteľkou. „Dostal som od polície vyrozumenie, že na základe môjho podania začala trestné stíhanie,“ hovorí Rajtár s tým, že štát by mal obmedziť či zrušiť vlastnícke práva kriminálnych živlov k majetku, ktorý bol alebo mohol byť získaný na základe nelegálnych aktivít. Polícia v oznámení napísala: „Vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku,.

Poslanec v trestnom podaní opisuje aj ďalšie podozrivé obchody. Spomína aj Maják nádeje, v ktorom figuruje aj Pavol Rusko. Rajtár opisuje, ako sa v Majáku nádeje mohli Rusko s Kočnerom podieľať na ďalšej trestnej veci. V súčastnosti je v tejto kauze opäť začaté dvakrát pozastavené trestné stíhanie pre podozrenie z podvodu a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku. V Rajtárovom trestnom oznámení je aj presný výpis bytov na Cintorínskej, kvôli ktorým poslanec oznámenie podal.