Marian Kočner (55) má stáť za dvojnásobnou smrťou mladých snúbencov. Likvidáciu investigatívneho novinára Jána Kuciaka († 27) mal Kočner iniciovať pre jeho novinársku prácu. Objednávateľa aj motív tohto ohavného trestného činu potvrdili na včerajšej tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry.

Spomienka na zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, ktorú pred rokom zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Na snímke je pani Kuciaková, pri pohľade na fotografiu svojho syna Jána.
Zdroj: MATEJ KALINA

Obvinenie proti kontroverznému podnikateľovi vzniesol vyšetrovateľ 8. marca a bolo mu doručené vo štvrtok 14. marca. Dozorujúci prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry prízvukoval, že uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané na základe objektívnych dôkazov, ktoré nie je možné bližšie špecifikovať. Rozhodne vylúčil, že sa tak stalo na základe spoločenskej objednávky alebo mediálneho tlaku. Kočnera čakajú výsluchy spolu s ďalšími osobami. Trestné stíhanie Kočnera bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci spolu s doteraz známymi štyrmi páchateľmi, ktorí sa na dvojnásobnej vražde mali podieľať. 
Vynára sa otázka, prečo prišlo obvinenie Kočnera až po roku od vraždy a tri štvrte roka od jeho zatknutia pre finančné podvody. Prokurátor sa obhajoval tým, že nemali také poznatky, aké majú teraz. „Úlohou prokurátora je vykonávať trestné stíhanie osôb, ak spáchajú trestný čin, ale pri vznesení obvinenia musí skúmať, či je dôvodné. Vyšetrovateľ ho vzniesol až potom, keď sme o tom boli všetci presvedčení,“ vysvetlil dozorujúci prokurátor.

Marian Kočner
Zdroj: TASR