"Je to dojemné, že ľudia idú a kúpia si tú knižku, pretože ona dnes nie je lacná a je to 400 strán," zhodnotil svoje prvenstvo v ankete Filan s tým, že jeho knihu najlepšie chápu ženy.

"Dokonca Ivan Popovič povedal, že je to jeden z najlepších ženských románov na Slovensku," pokračoval autor a potvrdil, že Klimtov bozk je určený citlivým a vnímavým ženám.

"Ony ma aj najviac odmeňujú tým, ako to chápu, je to ženská kniha," uzavrel Filan, ktorý strávil dva a pol mesiaca so zlomenou nohou v posteli. Za ten čas zistil, že sú naozaj veci, ktoré sú cennejšie ako peniaze a úspech.

"To je napríklad dar chôdze, to, že som prešiel od Štefánky až sem dole, to dokazuje, aká je literatúra mocná," vtipne poznamenal pri preberaní ceny autor. Podľa výsledkov 19. ročníka ankety o knihách na Slovensku je na druhom mieste knižný titul Ako stopy v snehu (vydavateľstvo Slovenský spisovateľ) autora Milana Rúfusa a tretiu priečku v ankete obsadila publikácia autora Júliusa Balca Žlté ruže, ktorú na trh prinieslo vydavateľstvo Regent.

Čitatelia sa v ankete vyjadrili aj k debutom minulého roka. V tejto kategórii zaznamenal úspech Bankrot. Chcete prežiť?
autora Vladimíra Strýčka.

Kniha je malou sondou do problematiky úpadku obchodnej spoločnosti a bankrotov. Predstavuje problémy, ktoré si ľudia spôsobia tým, že sa zadlžia.

"Absolútne som nečakal, že by táto publikácia mohla mať až taký čitateľský záber," povedal  Strýček s tým, že zrejme záujem o knihu prilákala aj medializácia jeho spoločnosti v nie práve najlepšom svetle.

"Navyše kniha vyšla v najvhodnejšej dobe, kedy hospodárska kríza, nezamestnanosť, hypotéky sú dennou témou a najkľúčovejším problémom," okomentoval úspech svojho debutu Strýček, ktorý už v hlave nosí druhé pokračovanie víťaznej knihy. Podľa autorových slov sa bude týkať korupcie. Druhé miesto v kategórii Debut roka 2009 pridelili čitatelia svojimi hlasmi knihe Čaša plná lásky, ktorú napísal Milan Tuma a vyšla v Knižnom centre.

V prvej trojke debutujúcich autorov sa umiestnila aj kniha Arabský svet - Iná planéta? z pera Emíre Khidayer (vydavateľstvo Marenčin PT).

V kategórii Vydavateľstvo roka 2009 získal prvú pozíciu Ikar pred Slovartom. Tretia priečka patrí vydavateľstvu Perfekt. Anketu Kniha roka pripravuje dvojtýždenník o nových knihách Knižná revue, ktorý vydáva Literárne informačné centrum v spolupráci so Združením vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky. Čitatelia sa do ankety mohli zapojiť vyplnením anketového lístka uverejňovaného v každom čísle dvojtýždenníka.