Pretrvá cirkev v dnešnej podobe?

– Svet sa posunul po hrozných krvavých vojnách minulého storočia. Sám som na vlastnej koži prežil totalitný režim a neželám si už takéto praktiky. Ak chce cirkev pokračovať, musí sa zmeniť.

V čom je najväčší problém?

– Je tu konflikt medzi tradíciou a novým. Katolícka cirkev chce byť verná tradícii, oháňa sa ňou. Udržuje sa aj spôsob vládnutia, keď jeden človek má moc a rozkazuje. Ostatní sú mu dobrí, len keď držia ústa a krok.

Vyvíja sa to k lepšiemu?

– Cirkev prešla dlhým vývojom. Teraz nám doznieva stredoveká, mníšska tradícia. Tradíciu, o ktorú sa tak boja v Ríme, treba zmeniť. Niekdajší milánsky kardinál Carl Martini povedal, že dnešný stav v cirkvi je dvesto rokov za zvyškom spoločnosti.

Kedy príde zmena?

– Myslím si, že keď sme v ostatných oblastiach nášho života dospeli k tomu, že takto sa to robiť nedá, tak sa to čoskoro zmení aj v cirkvi. Všade je určitá hierarchia, ale navzájom sa ľudia počúvajú a rozprávajú. Cirkev je zatiaľ verná tradícii, ale to je falošná tradícia.

Ako vnímate vystúpenia pána Bezáka?

– Teší ma, že konečne niekto vystúpil. A sám sa hanbím. Dvadsať rokov sa pohybujem po tomto ľade a mlčím ako hlupák. On otvoril diskusiu a celé Slovensko rozpráva o katolíckej cirkvi. To sa nám ešte nestalo. Vítam, že na Slovensku nastala diskusia. My starci musíme začať trochu počúvať aj vás mladších.

Ako konflikt medzi katolíckou cirkvou a pánom Bezákom dopadne?

– Je jasné, že staré časy sa nám už nevrátia. Bolestne sa lúčime so stredovekom, ktorý som zažíval doteraz. Vždy to nové, jar, ktorá pohŕda zimou, tá vždy víťazí. Cirkev bude potom iná.

Mladé sa vždy presadí, aj keď sa nám zdajú ich riešenia absurdné. To je boží mechanizmus a proti tomu sa nedá nič robiť. Jasná vec, že sa pohádame ako psy. Napokon sa udobríme a život ide ďalej.

Obáva sa budúcnosti?

- Nebojím sa o budúcnosť. Tu už rastú mladí ľudia, ktorí si to prevezmú. Ten starý model sa zmení.

Kto je Anton Srholec?

Anton Srholec sa narodil 12. júna 1929 v Skalici. Keďže mu nebolo umožnené študovať teológiu, rozhodol sa v roku 1951 ilegálne prekročiť hranice. Pri pokuse o útek ho chytili a následne umiestnili na 10 rokov do väzenia.

Väčšinu času strávil v Jáchymovských uránových baniach. Počas Pražskej jari dostal povolenie odísť do Talianska, kde dokončil teologické štúdium. So znalosťou angličtiny a nemčiny mohol emigrovať. Namiesto toho sa rozhodol, že vytrvá na Slovensku.

Ako kňaz v Blumentálskom kostole v Bratislave sa zameriaval hlavne na počúvajúcu mládež. Oslovil tisíce mladých a Blumentál sa stal oázou v normalizujúcej sa Bratislave.

Štátna bezpečnosť toto nemohla dovoliť a postupne ho presunula do Perneku, Veľkého Zálužia a nakoniec do Záhorskej Vsi. Od roku 1992 vedie zariadenie Resoty, v ktorom je ubytovaných 60 bezdomovcov. V júni tohoto roku oslávil 83 rokov.

Kňaz Srholec prehovoril o Bezákovi a praktikách v cirkvi
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič

Srholec: Víta, že na Slovensku začala diskusia o katolíckej cirkvi.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Matej Jankovič

Čo hovorí na Srholcove vyjadrenia Konferencia biskupov Slovenska? Dočítate sa v sobotnom vydaní denníka Plus JEDEN DEŇ!

Kňaz Srholec prehovoril o Bezákovi a praktikách v cirkvi

Čo si myslíte o Srholcových vyjadreniach a o situácii v cirkvi? Napíšte nám svoj názor!

Formulár otázok a odpovedí

17.03.2013 10:33 KAPSAMUNOVA ANNAP:
Znovu som pana farara podlhsom case videla v tetke,a neviem sa vynacudovat,aky je uzasne pohotovy,aku ma slovnu zasobu a obsah toho co hovori ma hlavu a patu,obdivuhidny pan,na rozdiel od pana kardinala Tomka,ktory ma svojimi vyjadreniami silno sklamal.zaujimave je,ze obaja su skoro rovnako stary,ale aky velky rozdiel v chapani
02.02.2013 20:58 Kubacka Milan:
Po prečítaní článku mi vypadla slza od šťastia.Konečne sa ozval pravý boží služobník,verím že sa ich časom nájde viac.Pán Boh zaplať pán SRHOLEC .Poznám Vás len z médii vážim a teraz si Vás vážim ešte viac .Držim palce pán Bezák.
01.02.2013 21:44 Hrušovský:
Don Srholec ale tiež nie je za zdanenie milodarov. Preberte sa, vy čo spíte! Strielate do vetra a tak je možné, že vami vystrelené broky zasiahnu práve vás. Uverte evanjeliu, prijmite desatoro do svojho života, lebo Bôh sa nedá vysmievať. Ak pre svoju pýchu neviete kresťanom pomáhať a obhajovať ich, radšej nerobte nič. Ale pre svoju vlastnú záchranu nebojujte proti cirkvi, lebo váš boj nebude proti inštitúcii, ale proti ľuďom, ktorých Boh prijal za svojich.
08.01.2013 15:25 Alojz Sokol:
Pán Srholec je veľký svojim duchom aj povahovými vlastnosťami. Za základ riešenia problémov považuje otvorenú diskusiu o veci, čo je prioritnou požiadavkou demokracie. Nebojí sa o stratu dotácií RKC pre činnosť Resoty, kde učebnicovo vykonáva pomoc blížnym v nešťastí, uplatňujúci princíp medziľudskej solidarity, žije a koná v súlade s kresťanskými zákonmi. Vyjadruje sa na verejnosti aj pri spoločenských akciách proti totalite, krivdám minulosti vo všetkých spoločenských sférach. Nebojí sa však otvoriť ústa, keď vidí problémy aj doma, najprv diskrétne, ak je to neúčinné, tak i inými formami. Postaviť sa na stranu p. arcibiskupa Bezáka, ktorý svojim životným štýlom, komunikáciou s bežnými ľuďmi získaval obrovskú popularitu u laikov aj u neveriacich, bola snáď z genetiky p. Srholca priam morálna povinnosť. S akou pokorou a skromnosťou si pripúšťa i vlastné chyby v minulosti, ktoré chybami v rámci síl reálneho človeka v reálnom čase ani neboli. Akcie, či reakcie duchovných na Slovensku v kauze p. Bezáka sú tie isté, aké je správanie sa v svetskom živote. Náš životný priestor bol formovaný dlhými desaťročiami a vygeneroval osobné poučky ľudí neisť proti väčšine, pretože sa to viaže so stratou životných istôt osobných i členov a priateľov rodiny „rebela“. Byť čo najjednotnejší bola výzva pre človeka, ktorému je prioritou osobný prospech, aj keď „jednota“ je v rozpore s morálkou a demokraciou a speje historicky k negatívnemu záveru. Silu „jednoty“ bolo možné dedukovať z informácií, z ktorých boli zostavené otázky na p. arcibiskupa Bezáka. Je neodškriepiteľný fakt, že väčšina duchovných slúžila v riadení arcibiskupom Sokolom, vytvorili si svoj duchovný a životný priestor a novomenovaný arcibiskup Bezák „nezapadol“ doň pre odlišné povahové vlastnosti. Po jeho diskrétnej požiadavke na transparentnosť finančných tokov v rámci arcidiecézy sa stal pre minulých riadiacich duchovných nebezpečný, najmä po prepuknutí finančnej kauzy arcibiskupa Sokola v týždenníku „.týždeň“ v máji 2009 r., a tak kuloárny boj arcibiskup Bezák prehral a informácie do Vatikánu o ňom dozreli do súboru otázok, kontrol a vizitácií. A „na základe početných podnetov poslaných priamo Svätej stolici kňazmi a veriacimi ohľadom pastoračnej situácie v trnavskej arcidiecéze...“, inak nezdôvodneného odvolania. Búria sa duchovní redemptoristi, najviac znalí jeho pracovných, odborných a ľudských vlastností, kým biskupi konšpiračne mlčia. A tak sa ozval pán Srholec, z praxe svojho života ten najkompetentnejší. Patrí mu za to hlboká a úprimná vďaka všetkých slušných ľudí
05.01.2013 19:40 Ján:
Celá udalosť okolo arcibiskupa Bezáka sa prieči hlavnému božiemu prikázaniu. Mamona opantala mocných, ktorí sa boja priznať túto pravdu. Podľa toho ako to vyriešili ide o veľké peniaze a malé ustráchané duše.
05.01.2013 19:41 Mária Jahnová:
Ďakujem!
03.01.2013 09:53 jozefína:
Reakcia na p. Milana Fajera z Prievidze. Prečo obviňujete z klamstva p. Srholca? Fakty sú neúprosné. Ja som bývala rokov v Dev.Novej Vsi v 50-60 rokoch. Viem toho viac než sa dostalo na verejnosť. Verím Vám, že vo Vašom pohraničnom útvare za zneškodnenie /narušenie/ po slovensky zastrelenie útekajúceho nebolo 10 dní dovolenky. Zabúdate však na niektoré dôležité fakty: Porovnávate skutočnosť v rokoch 67-69 s pomermi v päťdesiatych rokoch. Museli ste už niečo počuť o Československej jari. Ve´d vtedysa dalo odísť z republiky takmer legálne. Toto "korzo" na hraniciach zastavil až G. Husák po aprílovom pléne ÚVKSČ. V žiadnom oficiálnom dokumente nenájdete,že za zastrelenie "narušiteľa" má dostať pohraničiar 10 dní dovolenky. To by sa republika vo svete veľmi zhodila. Stanovenie odmeny za "zneškodnenie" /zastrelenie/ narušiteľa bolo v právomoci veliteľa pohraničnej jednotky. Aj v kritických 50-tich rokoch iná odmena mohla byť na Šumave a iná v Malackách.
03.01.2013 09:54 Oľga:
Nie je zvláštne, že arcibiskupa Bezáka sa zastávajú najviac kňazi , ktorí najviac pomáhajú ľuďom a sú úprimný k sebe a k Bohu? Anton Srholec je jedným z nich. Súhlasím vo všetkom čo povedal.
03.01.2013 09:55 Šaňo Šarovský:
K hlavnému článku by som dodal,že užitočné by bolo odtvrdiť predstavy aká by vlastne mala byť lepšia katolícka cirkev ? Niektoré postrehy k niektorým veciam občasne i vo w.facebook.com/aleksander.sarovsky
29.12.2012 14:36 katarina:
uzasny clovek s obrovskou charizmou a pokorou. Boh mu zehnaj aj arc. Bezakovi
Nájdených 201 záznamov, zobrazujem 1 až 10.[<<<]1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8[>>>]