Podľa hlavy štátu pribúda najmä medzi mladými ľuďmi tých, ktorí vedia o okupácii málo a mali by sme im „časy nádeje, ale aj chvíle zrady, zúfalstva a poníženia“ priblížiť.


Šéf parlamentu Andreja Danko zasa zdôraznil, že vstup vojsk na naše územie musí každý Slovák jasne a jednoznačne odsúdiť. Predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý položil veniec k hrobu Alexandra Dubčeka pripomenul, že Pražská jar bola snahou vziať osud krajiny do vlastných rúk a je hodná nasledovania.

Anketa
Myslíte si, že sa mal prezident zúčastniť spomienkových akcií súvisiacich s výročím vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR?
  • 83%
  • 7%
  • 10%


Na rozdiel od predsedu parlamentu a premiéra, ktorých pracovný program včera praskal vo švíkoch, diár prezidenta zíval prázdnotou. Na internetovej stránke figurovala iba informácia, že hlava štátu má „neoficiálny pracovný program.“Ohľadne Kiskových včerajších aktivít bola na slovo skúpa aj prezidentská kancelária. Na otázku, či sa prezident zapojí do spomienkových akcií súvisiacich s 50. výročím vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR, do uzávierky nereagovali. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ sa hlava štátu včera vôbec nenachádzala na území Slovenska. Počas okrúhleho výročia významnej udalosti našich dejín mal byť Kiska na rodinnej dovolenke v Španielsku.

Iba pred pol rokom si pritom prezident zlízol kritiku potom, ako po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej neprerušil dovolenku. Napriek tomu, že k nešťastnej udalosti prišlo v pondelok, Kiska ostal aj s rodinou na lyžovačke v známom rakúskom stredisku a verejne vystúpil až v piatok.

Kiska: Mám jednu prosbu

Hlava šátu vo svojom štyri minúty trvajúcom príhovore priblížila udalosti z 21. augusta 1968, ale aj udalosti, ktoré nasledovali po tomto zlomovom dni. „Dnes sa vám prihováram zo Sliača. Z miesta, odkiaľ po dlhých 23 rokoch odišli poslední cudzí vojaci. Zanechali za sebou zdevastovanú krajinu, zdemolované byty, ale najmä zmarenú nádej na zmenu v roku 1968,“povedal. Podľa prezidenta je povinnosťou dnešných demokratických politikov chrániť našu slobodu a možnosť rozhodovať o našej budúcnosti bez obáv z toho, že naše rozhodnutia zlomí hrubá sila.


Pripomenul, že okupáciu našej krajiny vojskami Varšavskej zmluvy dnes odsudzujú tri pätiny našich obyvateľov. Podľa Kisku však pribúda tých, ktorí o nej vedia málo alebo nič, a to najmä medzi mladými ľuďmi. „Prosím preto rodičov, učiteľov, príbuzných, ako aj pamätníkov, aby si v tieto dni našli chvíľku času a s mladšími ľuďmi a deťmi sa podelili o svoje poznatky a skúsenosti. Aby im priblížili časy nádeje, ale aj chvíle zrady, zúfalstva a poníženia. Spomenuli si na obete okupácie i zásadnú zmenu, akú nám priniesol November 1989. Aby sme im pomohli pochopiť, že slová „nikdy viac“ znamenajú nielen odhodlanie, ale vyžadujú si rozumné, zodpovedné rozhodnutia, ktoré túto túžbu naplnia obsahom,“ povedal prezident.

Prečítajte si tiež:

Čo si myslíte o konaní prezidenta Andreja Kisku? Napíšte nám do diskusie!