Sklár by z neho nebol. Andrej Kiska sa v rámci svojich ciest po Slovensku pozrel na to, ako funguje výroba predmetov zo skla. Prezident po návšteve sklárskej firmy neskrýval nadšenie. Podľa jeho slov sa tu vyrába to najkrajšie, čo u nás dokážeme vyrobiť.

„Pece, kde je 1400 stupňov, sa vypnú iba raz za 8 rokov na 45 dní. V RONE v Lednických Rovniach pracuje 1200 ľudí v nepretržitej prevádzke. Vo svete patrí do najvyššej sklárskej ligy. Nekonkuruje cenou, množstvami, ale vysokou kvalitou a ušľachtilým dizajnom,“ nešetril prezident slovami chvály.

Prácu v sklárňach si chcel vyskúšať aj na vlastnej koži, sklár by však z neho zrejme nebol. „Pokúsil som sa vyfúknuť jeden pohár. Sklo, ktoré má 400 stupňov, sa dá krásne tvarovať. Mne to však moc nešlo,“ priznala s úsmevom hlava štátu.

Andrejovi Kiskovi sklárska práca veľmi nešla.
Andrejovi Kiskovi sklárska práca veľmi nešla.
Zdroj: fb

Výrobky slovenskej sklárskej firmy by rád videl aj v prezidentskom paláci. „Dostal som veľmi príjemnú ponuku od vedenia podniku, aby sme zahraničné poháre, ktoré používame v prezidentskom paláci, nahradili slovenským práve z RONY. Ak sa to podarí, s veľkou hrdosťou budem hovoriť prezidentom pri slávnostných recepciách, že poháre, z ktorých pijú, sú zo Slovenska,“ vyhlásil Kiska.

Predmety pochádzajúce z Lednických Rovní môžete nájsť napríklad aj v Buckinghamskom paláci, v Bielom dome ale aj v luxusných hoteloch v Dubaji či Las Vegas. „Zo skla čisto slovenskej spoločnosti RONA sa napijete, ak poletíte leteckými spoločnosťami Emirates, Qatar Airways, KLM alebo American Airlines. Vytvorili aj darčekovú súpravu skla pre futbalový klub Manchester United, špeciálnu si od nich objednala aj FC Barcelona. Výrobky dodávajú do 80 krajín sveta vrátane Ruska, Austrálie a Číny,“ informoval Kiska.