Zopakoval, že má jedinú požiadavku, jediné očakávanie od zákonodarcov. "Aby v parlamente navolili 18 kvalitných kandidátov na ÚS, ktorí budú odborne zdatní a morálne kvalitní," povedal Kiska, pripravený z takejto skupiny vybrať a menovať deviatich nových ústavných sudcov.
      

Kiska sa rozhodol prehovoriť po tom, čo dnes v médiách odzneli informácie o tom, že vládny Smer-SD mal rokovať s kotlebovcami. Kvôli tomu aj Most-Híd a SNS podporia verejnú voľbu ústavných sudcov. "SNS bude za kvázi verejnú voľbu, z pozície SNS odmietam politikárčenie," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii predseda NR SR Andrej Danko krátko po obede. 

Reagovala aj najmenšia koaličná strana. "Strana Most-Híd s hlbokým znepokojením a rozhorčením sleduje rôzne taktické hry v pozadí, ktoré sa rozohrávajú medzi niektorými stranami. Vyhlasujeme, že do týchto hier poslanci Most-Híd neboli a ani nie sú zapájaní," napísala hovorkyňa strany Klára Debnár.

Koaličná trojka bude ešte v pondelok podvečer hľadať spoločný prienik na menách kandidátov. 

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR v utorok 12. februára. Spomedzi 39 uchádzačov majú vybrať 18 kandidátov, ktorých ponúknu prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR.

Mohlo by vás zaujímať: