Podľa Kisku bolo pre neho vo funkcii najťažšie obdobie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Ako prezident som vtedy povedal, že sa pokúsim našu krajinu touto krízou previesť. Bolo to nesmierne náročné obdobie, pretože každý čakal od prezidenta niečo iné,“ spomína v rozhovore pre český Deník N.

„Niektorí očakávali, že prezident bude len ticho sedieť a počúvať a vláda si to vyrieši sama. Iní si zasa predstavovali, že prezident menuje svoju vlastnú vládu a pôjde proti ústave. Z krízy sme sa síce dostali, ale dôvera v štát sa stále nevracia,“ tvrdí dnes.

Kiska v rozhovore taktiež hovorí o tom, že nedôvera vo výkon polície, predošlú vládu a hlavne vtedajšieho ministra vnútra bola v tom čase obrovská. „Že na východe Slovenska pôsobí talianska mafia, o tom mal minister vnútra desiatky správ od informačných služieb. Napriek tomu nekonal. Až po vražde Jána Kuciaka bol zatknutý taliansky mafián,“ upozorňuje prezident.

Podľa svojich slov uisťoval verejnosť, že samotnú vraždu mladého novinára a jeho snúbenice vyšetrujú tí najlepší, a po zatknutí podozrivých im za to už aj niekoľkokrát poďakoval.

„Ale zase sa ukazuje, že mafián, o ktorom sa hovorí ako o jednom z možných objednávateľov vraždy, je produktom predchádzajúcej politickej garnitúry. Jeho pôsobenie a život na Slovensku, to, ako sa správal, ako sa ľuďom arogantne vyhrážal, ukazuje na predošlé zlyhania,“ jasne hovorí prezident.

Podľa Kisku nám tiež chýba nezávislá inšpekcia polície. „Čo je vidno aj pri vyšetrovaní únosu vietnamského občana, ktorý bol zorganizovaný cez naše územie a u ktorého existuje obrovské podozrenie, že do neho boli zapletení aj naši politici,“ tvrdí.

Kiska sa vyjadril aj k svojim ďalším plánom v politike. V máji tohto roka povedal, že v blížiacich sa prezidentských voľbách kandidovať nebude. Už vtedy však avizoval, že viac povie po novembrových komunálnych voľbách. „Moje oznámenie, že chcem ďalej pomáhať politickému životu, vyvolalo veľa špekulácií, niektorí politici moje vyhlásenie využívajú na to, aby zakryli svoje vlastné zlyhania. Nechcem, aby ľudia začali pochybovať o tom, čo sa vlastne deje. Kedy a čo oznámim, sa ešte bude upresňovať,“ tvrdí dnes.

„Už neurobím tú chybu, aby som sa nechal zatiahnuť do podobnej debaty, a neposkytnem k tomu zámienku ani jedným slovom. Mám pred sebou osem mesiacov, počas ktorých je prioritou výkon úradu. Je v tom veľa viditeľnej aj menej viditeľnej práce, ktorú chcem vykonávať čo najlepšie. Ctím prezidentský sľub a záväzky voči občanom,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať: