"Som presvedčený, že Pellegrini sa požiadavky prezidenta bude snažiť naplniť a bude na to potrebovať dlhší čas. Je však možné, že práve táto požiadavka Andreja Kisku bude smerovať možno k tomu, že strana Smer-SD sa rozhodne pre iné riešenie súčasnej politickej krízy, ktoré môže smerovať až k predčasným voľbám," poveda prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

 Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška
Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška
Zdroj: Picasa

Myslí si totiž, že ak by Smer-SD musel menovať do vlády odborníkov, ktorí nemajú žiaden vzťah k súčasným štruktúram Smeru-SD, znamenalo by to, že si strana nemôže uplatniť svoje právo zúčastniť sa na vládnutí svojimi nominantami, napriek tomu, že zvíťazili výrazne vo voľbách.

PRÁVE TERAZ Kiska dal Pellegriniho novej vláde stopku! Prekážať mu majú TÍTO ľudia

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko berie rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku na vedomie a akceptuje ho. Po oboznámení sa s detailmi jeho výhrad sa bude vedieť SNS lepšie vyjadriť. Dankovo stanovisko sprostredkoval jeho hovorca Tomáš Kostelník.

Predseda parlamentu Andrej Danko
Predseda parlamentu Andrej Danko
Zdroj: MARTIN DOMOK

Krajská šéfka Smeru-SD nominovaná na ministerku kultúry Ľubica Laššáková rešpektuje rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku nevymenovať novú vládu navrhnutú dezignovaným premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD).

Ľubica Laššáková
Ľubica Laššáková
Zdroj: JÁN LETTRICH

"Verejnosť to tak trošku aj čakala, nie som z toho smutná, akceptujem to," povedala Laššáková. Nevie teraz odhadnúť, či bude aj pri druhom pokuse zostaviť vládu navrhnutá za kandidátku na ministerku kultúry. "Rozhodnutie prezidenta Kisku je také čerstvé, že sme o tom ešte nevraveli, v tejto veci by som nešpekulovala," dodala Laššáková.

Mohla byť ministerkou, Kiska jej však spravil škrt cez rozpočet. Čo si myslí Laššáková o jeho kroku?

Líder koaličného Mostu-Híd Béla Bugár novinárom povedal, že zatiaľ nevidí dôvod na predčasné voľby, keďže 79 poslancov NR SR jasne vyjadrilo podporu novej vláde. O ďalšom postupe sa popoludní poradí Koaličná rada.

Tlačová konferencia Dezignovaný premiér Peter Pellegrini po rokovaní s predsedíctvom Mostu-Híd
Tlačová konferencia Dezignovaný premiér Peter Pellegrini po rokovaní s predsedíctvom Mostu-Híd
Zdroj: Matej Jankovič

V súvislosti s tým, že jednou z problematických nominácií mal byť Jozef Ráž ml. na post ministra vnútra, Bugár zdôraznil, že jeho strana tohto človeka akceptovala. Nevie ani o tom, že by problémom pre prezidenta mali byť navrhovaní vicepremiér pre investície Richard Raši (Smer-SD) a zotrvanie Jána Richtera (Smer-SD) na poste ministra práce. "My nie sme z Marsu, žijeme v realite. Vy si myslíte, že prezident nám zavolal a povedal, že kto je problém? Nie. Dnes niečo povedal a budeme mať koaličné rokovanie. Ak dôjdeme k riešeniu, dáme vedieť," uistil. To, že by cieľom Kisku bolo vytvorenie úradníckej vlády, si Bugár nemyslí. "Je viac alternatív, verte mi," dodal. Predstavitelia Smeru-SD sa zatiaľ k situácii nevyjadrili.