Našiel si novú záľubu. Andrej Kiska minulý týždeň navštívil slovenskú sklársku spoločnosť v Lednických Rovniach, kde si vyskúšal výrobu pohárov. Hoci hlava štátu priznala, že v tejto aktivite nevyniká, práca sklárov Kisku očividne očarila. „Dostal som veľmi príjemnú ponuku od vedenia podniku, aby sme zahraničné poháre, ktoré používame v prezidentskom paláci, nahradili slovenskými,“ oznámil prezident. Že to s výmenou skla myslí vážne, o tom svedčia aj slová jeho hovorcu. „Andreja Kisku veľmi potešilo, že výrobca nádherného skla ponúkol prezidentskému palácu dodanie originálnej a reprezentatívnej súpravy, ktorá bude Slovensko reprezentovať pri oficiálnych návštevách,“ s určitosťou vyhlásil Roman Krpelan.

V paláci sa momentálne pije z luxusných pohárov Lady Hamilton, ktoré nakúpil ešte v 90. rokoch úradujúci prezident Michal Kováč. Jeden kus môže stáť okolo 100-150 eur.

Z vyše 20-ročného krištáľu pili aj naši prezidenti pri nedávnom spoločnom obede. Rudolf Schuster však pre náš denník otvorene priznal, že pohárom na obede nevenoval žiadnu pozornosť. O vybavenie kuchyne sa dokonca nezaujímal ani počas svojho úradovania. „Nikdy som ich neskúmal, jednoducho som ich tam našiel po prezidentovi Kováčovi,“ vysvetlil Schuster. Pre nápady Andreja Kisku však má pochopenie. Aj on si po svojom predchodcovi „dolaďoval drobnosti“. S radosťou spomína exprezident najmä na nové obrazy. „Keď som prišiel po prezidentovi Kováčovi, steny paláca boli takmer holé. Tak som si tam navozil krásne obrazy, ktoré tam visia dodnes,“ prezradil Schuster.

Prezidenti pili z luxusných pohárov aj na nedávnom spoločnom obede.
Prezidenti pili z luxusných pohárov aj na nedávnom spoločnom obede.
TASR

Kiska dnes pôsobí rovnako odhodlane ako jeho predchodca. Slovenské sklárske umenie totiž vychvaľoval do nebies: „Nepresadili sa cenou (poháre - pozn. red.), presadzujú sa kvalitou. Presadzujú sa vo vyššom segmente, čo ich robí skutočne unikátnymi a patria medzi absolútnu špičku na celom svete.“ Kováčovo luxusné dedičstvo však napriek zmene určite neskončí v koši. „Doteraz využívané sklo zostane buď ako záložné v paláci, alebo bude vystavené v niektorej zo slovenských galérií,“ avizoval Krpelan. 


Aké sú poháre Lady Hammilton, ktoré budú čoskoro minulosťou?

- ručne vyrábané, rezané a leštené - ekologické a bezolovnaté - navrhnuté v roku 1934 - dostupné v rôznych variantoch, aj so zlatým obložením