Trestné stíhanie vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry musel uzavrieť, pretože skutok je premlčaný. Uznesenie k tomuto prípadu má 31 strán, sú v ňom zachytené výpovede svedkov a dokazovanie, z ktorého vyplýva, že Igor Matovič sa dopustil trestného činu. Denníku Plus JEDEN DEŇ ho polícia sprístupnila na základe žiadosti podľa infozákona. Vyšetrovanie bolo ukončené vo februári tohto roka, uznesenie odobril aj dozorujúci prokurátor.

Poslanec Národnej rady podľa vyšetrovateľa predal spoločnosť regionPress v roku 2008 Pavlovi Vandákovi s úmyslom manipulovať s účtovníctvom firmy. V tom čase totiž vykonávali v eseročke so sídlom v Trnave kontrolu daniari. Pri nej narazili na nezrovnalosti v účtovníctve. Šlo napríklad o kúpu tlačiarenského stroja Man Roland. Matovič ako štatutár nezaradil spomínaný stroj do nadobudnutého majetku s odôvodnením, že zariadenie zakúpil, aby ho neskôr predal.

Z uznesenia vyplýva, že sa tak vyhol zaplateniu dane vo výške viac ako 71-tisíc eur. Daniari vyzvali Matoviča, aby doložil zmluvu, na základe ktorej dokáže, že stroj je určený na predaj, resp. že je predaný. Matovič ju napokon v novembri 2007 predložil. Šlo o zmluvu „medzi Igorom Matovičom živnostníkom a Igorom Matovičom, s. r. o., kúpna zmluva tlačiarenský stroj“.

O mesiac nato sa kontrolóri opäť dostavili do firmy. „Stroj Man Roland bol v prevádzke,“ píše sa v uznesení. Podľa vyjadrení zamestnancov sa na stroji tlačilo už dva roky. K účtovníctvu za roky 2002 až 2004 sa polícia nedostala, neboli ani na povale v dome v obci Borová. O jeho rekonštrukciu sa pokúsil aj Ústav súdneho inžinierstva v Žiline, neúspešne. K celej veci sme oslovili aj Matoviča. Ten tvrdí, že učtovníctvo nezničil.

Čítajte viac