Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) opäť uviedol, že čo sa týka vysokých škôl a univerzít, má zviazané ruky.  "Mne zákon nedáva možnosť odmietnuť, nepodpísať rozhodnutie AS. Zákon mi umožňuje preskúmať jednotlivé okolnosti, ktoré viedli k tomuto rozhodnutiu. My sme oficiálnou cestou kontaktovali STU, aby zodpovedala na množstvo otázok, ktoré sme mali, a tie boli zodpovedané," povedal minister.

Ako tvrdí, na základe toho v utorok (2. 2.) podpísal list smerom k prezidentke, ktorý, ako predpokladá, bol v stredu zaslaný. "Ja som o tom prezidentku informoval, že zasielame tento list a teraz je rozhodnutie na prezidentke," povedal.Minister tvrdí, že nie je spokojný s rozhodnutím AS ani s tým, ako zasadal. "Ja osobne nie som spokojný ani s argumentáciou, ktorá zaznela na senáte," povedal.

Ministerstvu školstva návrh na odvolanie rektora STU doručili 2. novembra 2020. Ministerstvo posudzovalo jeho zákonnosť, následne bol návrh posunutý prezidentke SR Zuzane Čaputovej.
Akademický senát STU na svojom zasadnutí 26. októbra 2020 schválil návrh na odvolanie rektora Fikara z funkcie. Pri hlasovaní bolo platných 42 hlasov. Za návrh na odvolanie rektora hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja senátori.

Rozhodnutie prezidentky

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odvolá rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Miroslava Fikara. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka list od ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) v stredu obdržala. "Po tom, ako je ministrom školstva podpísané rozhodnutie akademického senátu (AS) o odvolaní rektora, prezidentka v takýchto prípadoch nemá inú možnosť a, žiaľ, bude musieť pristúpiť k odvolaniu rektora," poznamenal v reakcii Strižinec.

Minister tvrdí, že nie je spokojný s rozhodnutím AS ani s tým, ako zasadal. "Ja osobne nie som spokojný ani s argumentáciou, ktorá zaznela na senáte," povedal v stredu počas tlačovej konferencie. Ministerstvu školstva návrh na odvolanie rektora STU doručili 2. novembra 2020. Ministerstvo posudzovalo jeho zákonnosť, následne bol návrh posunutý prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Možno bude všetko inak

Kancelária prezidentky v stanovisku uviedla, že na základe medializovanej informácie o postupe prezidentky Zuzany Čaputovej v procese návrhu na odvolanie rektora STU Miroslava Fikara dnes prezidentskú kanceláriu informoval právny zástupca rektora, že bola podaná správna žaloba s návrhom na priznanie odkladného účinku rozhodnutia Akademického senátu STU.

"Prezidentka na základe tejto informácie preto pred svojim ďalším krokom považuje za potrebné počkať na rozhodnutie súdu o priznaní odkladného účinku. Ak súd odkladný účinok rozhodnutia prizná, bude to zároveň aj dôvod na odklad rozhodnutia prezidentky o odvolaní rektora STU," informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Na snímke hovorca Martin Strižinec informuje média o stretnutí Igora Matoviča a s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci.
Zdroj: MICHAL SMRČOK