Maratón politických rokovaní slovenskej parlamentnej delegácie mapovali najväčšie ruské tlačové agentúry a niektoré celoštátne mienkotvorné denníky. Jedna z najväčších a najznámejších informačných agentúr sveta, ruská TASS, priniesla sériu spravodajských materiálov, v ktorých detailne rozoberá jednotlivé témy rokovaní.

Veľkú pozornosť venovala slovám Andreja Danka na stretnutiach s predsedami oboch komôr ruského parlamentu o jeho zámere posilniť na Slovensku štúdium ruského jazyka. Tejto téme sa venujú aj Izvestija, jeden z najstarších a najobľúbenejších celoštátnych denníkov v Rusku.

Rozsiahly materiál prinieslo tiež oficiálne parlamentné periodikum Parlamentskaja gazeta. „Chcel by som obnoviť štúdium a vyučovanie ruského jazyka na niekdajšej úrovni. Okrem západných jazykov je potrebné študovať aj slovanské jazyky,“ citujú svorne všetky tri printové médiá Andreja Danka.

Od prítomných poslancov zožal za svoj príhovor standing-ovation.
Od prítomných poslancov zožal za svoj príhovor standing-ovation.
facebook Andrej Danko

Veľkú pozornosť venovali ruské denníky vystúpeniu predsedu Národnej rady SR v Štátnej dume – dolnej komore parlamentu. Čitateľom pripomínajú, že to bol historicky prvý prejav slovenského politika v ruskom zákonodarnom zbore a len druhé vystúpenie zahraničného štátnika v tomto roku v pléne Štátnej dumy. Spravodajská agentúra Rossija segodňa zdôrazňuje z prejavu Andreja Danka myšlienku, že slovenský národ môže byť mostom komunikácie medzi Európou a Ruskom.

Jeho návšteva bola chyba

Prejav predsedu NR SR Andrej Danka (SNS) v ruskej Štátnej dume bol celý mimo línie našej zahraničnej politiky a jeho samotná návšteva Ruska bola chybou. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to vyhlásil predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej (Most-Híd).

"Myslím si, že tam vôbec nemal hovoriť, ani taká návšteva sa nemala uskutočniť. Neviem o žiadnej inej delegácii z EÚ, ktorá by navštívila Dumu po anexii Krymu," povedal Šebej. On sám je presvedčený, že Dankov prejav neslúžil slovenskej zahraničnej politike.

"Všetko, čo tam zaznelo, boli hrubé nezmysly. Aká slovanská vzájomnosť? Tá, ktorá umožňuje Rusom zabíjať na Ukrajine? Hostiteľ, predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin, sa po anexii Krymu ocitol na sankčných zoznamoch a ja nechápem, ako sa môžu slovenskí ústavní činitelia nechať hostiť človekom, na ktorého sú uvalené sankcie," odkázal.

Novozvolený župan Bratislavského kraja, Juraj Droba zo strany SaS, si myslí, že Danko do Ruska vôbec ísť nemal.
Novozvolený župan Bratislavského kraja, Juraj Droba zo strany SaS, si myslí, že Danko do Ruska vôbec ísť nemal.
Vlado Benko Jr.

Šebej si však nemyslí, že Dankov zámer bol Slovensku uškodiť. "Pravdepodobne zle vyhodnotil, čo to zahranično-politicky znamená," podotkol.

Podobne to vidí aj člen výboru a opozičný poslanec Juraj Droba (SaS). "Súhlasím, že v prípade Andreja Danka to bol hrubý faul. Nemal tam vôbec chodiť a nemal mať príhovor. Danko je známy tým, že podobné odvážne kroky v zahraničnej politike robí. Volanie po panslávskej vzájomnosti považujem za nezmysel. Je to mýtus a utópia, ktorá tu nikdy neexistovala. V dnešnej geopolitickej situácii je táto pozícia pre Slovensko neobhájiteľná," myslí si.

Droba zatiaľ nevie, či na tento krok Danka opozícia zareaguje návrhom na jeho odvolanie. Šebej si myslí, že takéto vyvodzovanie zodpovednosti by nasledovať nemalo. "Treba to pomenovať ako chybu, ale nijako to nesúvisí s výkonom pozície predsedu NR SR," odkázal.

Prečítajte si tiež: