Šokujúce je, že od posledných parlamentných volieb v roku 2016 by ich volilo omnoho viac ľudí. Na kandidátku pritom ĽSNS zaradila aj ľudí, ktorí sú obvinení, dokonca niektorí aj odsudení. Čo na to hovoria odborníci?

Predvolebný prieskum agentúry Focus naznačuje, že v prvej trojici by sa umiestnili Smer (1,7 %), ĽSNS (13,4 %) a PS/Spolu (10,5 %). Strana Mariana Kotlebu (42) pritom celkom paradoxne neustále posilňuje, aj keď spoluprácu s ňou vylučuje liberálne, ale aj ľavicové spektrum! Šokujúce pritom je, že štyri roky im stačili na to, aby v prieskumoch podskočili o päť percent. „ĽSNS a jej úspech predstavuje alternatívu k oficiálnej prozápadnej politike Slovenska,“ objasňuje bezpečnostný analytik Ivo Samson, ktorý je presvedčený, že voličmi kotlebovcov môžu byť rebelujúci mladí ľudia, ale aj ľudia, ktorí v sebe skutočne prechovávajú „fašistické, rasistické a komunistické gény”.

Kotleba s odsúdeným Mazurekom
Zdroj: JÁN LETTRICH

„Slovensko tak má údajne neštandardnú, ale vlastne štandardnú politickú silu v parlamente. Vystupuje proti západnému „imperializmu“, je protiamerická, je proti členstvu SR v EÚ a v NATO, je jednoznačne antisemitská a nacionalistická, skryto alebo medzi slovami sa hlási k Tisovmu vojnovému Slovensku a jeho ideológii. Takýchto politických prúdov, hnutí aj strán by sme našli aj v krajinách EÚ dosť,” varuje ďalej Samson.

 

 

Politológ Miroslav Řádek naznačuje, že kotlebovci môžu získavať na tom, že slovenských socialistov opúšťajú voliči, ktorí žijú najmä v malých mestách a na vidieku. „Nič z toho však nemení základný fakt, že stále nepochybne ide o xenofóbnu a antisemitskú politickú stranu bez skutočných programových riešení pre ich vlastných voličov,” dodal jasne.

Marián Kotleba
Zdroj: Archív

Prezidentka SR Zuzana Čaputová povedala, že po parlamentných voľbách bude z dôvodu rešpektu vôle ľudu rokovať s víťazom volieb aj v prípade, ak to bude ĽSNS. Podľa nej to však neznamená, že lídra strany poverí zložením vlády a že by sa mu to podarilo.

Článok pokračuje na ďalšej strane.