Predseda účelovej komisie Vladimír Janiš z Fakulty prírodných vied vyhlásil,   ,,že väčšina časti vykazuje vysokú mieru zhody mieru so zdrojovou literatúrou a miestam rovnaké členenie kapitol a podkapitol." Zároveň doplnil, že Danko vo svojej práci nesprávne citoval a parafrázoval.

Podľa Janiša to isté platí  aj pre záverečnú prácu Daniela Pisáka, ktorej názov a obsah sa zhoduje s tou Dankovou.

Škandál okolo rigoróznej práce predsedu parlamentu Andreja Danka sa začal koncom vlaňajšieho septembra po tom, ako Denník N napísal o nejasnostiach spojených s jeho titulom JUDR.

Spomínaný právnicky titul získal na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB) a to za prácu "Verejná správa a jej charakteristické črty".

Ako sa novinári začali o ňu zaujímať, Danko požiadal univerzitu o jej utajenie. Dekan Právnickej fakulty Michal Turošík mu okamžite vyhovel. Išlo o vôbec prvé utajenie práce v histórii Univerzity Mateja Bela.

Neskôr vedenie UMB vyzvalo Danka, aby prácu sprístupnil. Pripojili sa aj učitelia študenti. Dokonca vyšli do ulíc Bratislavy a Banskej Bystrice, kde v rukách niesli transparenty "Andrej, ukáž prácu".

Postupne pochybnosti okolo Dankovej záverečnej práce naberali na obrátkach. V polovici októbra dekan  Právnickej fakulty UK  oznámil, že z knižnice zmizla rigorózna práca z roku 1999 s rovnakým názvom ako nesie tá Danková z roku 2000. Aby toho nebolo málo, o nejaký čas neskôr vyšlo najavo, že na UMB existuje ďalšia práca s rovnakým názvom z roku 2001, ktorá bola takisto utajená. Požiadal o to jej autor Daniel Pisák v čase, kedy na verejnosť vplávali pochybnosti o práci šéfa národniarov Danka. Neskôr sa ukázalo a Pisák to aj priznal, že prácu si nechal vypracovať. Navyše bola totožná s tou Dankovou.

Pod tlakom verejnosti nakoniec Andrej Danko v novembri svoju prácu zverejnil. Jeho práca, ktorá má viac ako 70 strán, má mať byť podľa medializovaných informácii odpísaná z piatich kníh.

Danko vtedy odmietol medializované informácie komentovať, až kým to neprešetrí príslušná komisia.

Mohlo by vás zaujímať: