Tak prečo nie je stále obžalovaná?

- Nemyslím, že to je tak jednoduché. Toto trestné konanie sa podľa môjho názoru ešte ani zďaleka nemôže končiť a je tam množstvo dôkazov, ktoré treba vykonať. Ale, samozrejme, či už prokuratúra, alebo vyšetrovateľ sa môžu rozhodnúť a prípadne skončiť vyšetrovanie.

Prečo nie je ona považovaná za kajúcnika, keď spolupracuje s políciou a zároveň sa priznala? Je to tom, čo povedal prokurátor, že to, čo povedala, polícii nestačí na jej prepustenie?

- Nemám žiadnu oficiálnu informáciu, prečo nepristupujú k mojej klientke obdobným spôsobom ako k iným spolupracujúcim obvineným. V tomto štádiu môžem povedať, že moja klientka, vzhľadom na to, že sa priznala a spolupracuje s políciou na odhaľovaní inej trestnej činnosti, je spolupracujúci obvinený. Môžem vychádzať len z toho, čo som sa mohol oficiálne dozvedieť v stanovisku dozorujúcej prokurátorky k žiadosti o prepustenie z väzby, kde uviedla, že táto jej výpoveď je účelová, manipulatívna a len si prispôsobuje výpoveď a zľahčuje svoju trestnú činnosť a zároveň s poukazom na iné dôkazy toto nemožno hodnotiť ako priznanie.

Výpovede sa však porovnávajú s inými výpoveďami, aby sa preukázalo, že udalosti sa stali tak, ako opisuje obvinený. Ak to nesedí, môžu k tomu zaujať takýto postoj.

- Môžu na to takto nazerať. Napriek tomu sa moja klientka jasne vyjadrila, že sa prizná k tomu, čo urobila. Možno jej výpoveď nekorešponduje s tým, čo je uvedené v Uznesení o vznesení obvinenia. Ale to nie je Sväté písmo. Tak sa má priznať k niečomu, čo neurobila? A má to byť také priznanie, aby sedelo s tým, čo je napísané v uznesení? Ani tie dôkazy, na ktoré poukazuje pani prokurátorka, nie sú niečo sväté.

Monika Jankovská v momente, keď sa vzdala funkcie štátnej tajomníčky.... Vtedy tvrdila, že Mariana Kočnera nepozná a nemá s ním žiadny kontakt. V tom momente klamala.
Zdroj: Trend

A nie je toto práve tá politizácia, že je vyvíjaný tlak, aby sa svedčilo proti niekomu a zapadla výpoveď do uznesenia a niekto bol obvinený?

- Nechcem, aby to skĺzlo do pojmu politizácia, pretože to je veľmi ľahko zneužiteľné. Môže to niekto otáčať, že sa z toho robí politická kauza. Tvrdím, že treba zaobchádzať rovnako s mojou klientkou ako s inými obvinenými. A to je problém, na ktorý poukazujem. Som aj v iných veciach, kde vystupujú osoby ako kajúcnici, no aj tie výpovede kajúcnikov v porovnaní s osobami, ktoré sa aj priznajú v trestnej veci, nekorešpondujú presne s tým, čo hovorí kajúcnik.

Veď vtedy je to na OČTK, aby vykonávali dôkazy a preverili jednotlivé výpovede, či to bolo tak, ako je popisované obvineným.

- Nemôžem byť konkrétny, čo a ako povedala a vypovedala a aké sú konkrétne dôkazy. Ale – či už je kajúcnik, alebo nie – vzhľadom na to štádium, v ktorom sa nachádzame v rámci tohto trestného konania, keďže sa priznala k tomu, čo urobila, tak aký je tu ďalší účel väzby? Čo bude mariť?

Médiá mali informáciu, že Monika Jankovská spolupracuje a pred Vianocami ju prepustia. To však prokurátor Kysel zamietol. Bol to spúšťač jej pokusu o samovraždu?

- Nemôžem sa bližšie vyjadrovať k podrobnostiam. Nerád by som uvádzal podrobnosti toho, na čom som sa ja zúčastnil s klientkou. Čo bolo dôvodom, že sa, bohužiaľ, rozhodla k takémuto kroku – to je skôr taká mozaika. Nie je to tak, že prišiel jeden moment. Postupne sa to zbieralo. Vidíte, ako sa to vyvíja, nič sa nedeje, rozhodnete sa spolupracovať a zasa sa nič nedeje, predĺži sa väzba, nič sa nedeje. Čokoľvek sa urobí, pre ňu nedáva zmysel. A takto to ona vyhodnotila. Nevidí svetlo na konci tunela.

Monika Jankovská v čase, keď ani len netušila, že skončí na viac než rok vo vyšetrovacej väzbe.
Zdroj: archív

Vráťme sa k podmienkam vo väzbe. Nie je to hotel, ale niektorým obvineným nie sú doručené ani ich lieky či dioptrické okuliare. Máte s tým skúsenosť?

- Myslím, že podmienky výkonu väzby by mali byť prehodnotené aj vzhľadom na to, že sa nachádzame v 21.storočí. Nemôžeme vychádzať zo 40 rokov starých podmienok. Mali by zachovávať plnú ľudskú dôstojnosť. A mala by byť zachovaná v každom jednom štádiu, aj pri odsúdených a tobôž, keď je niekto len obvinený a je nevinný.

Konkrétne ako je porušovaná ľudská dôstojnosť pri vašej klientke?

- Napríklad, keď vás predvádzajú na konkrétne úkony a prídu po vás, zobudia vás o 4.30 h, vy neviete, kam idete, neoznámia vám, kam vás berú, neumožnia vám zavolať advokáta, oznámiť mu, že vás predvádzajú na úkon.

Aké kroky plánujete najbližšie, čo sa týka vašej klientky?

Odpoveď Jankovskej advokáta si prečítajte v našej galérii. 

Prečítajte si tiež: