Slovákov rozdelila na dva tábory Bratislava, našich politikov Budapešť. Uplynulý víkend sa niesol v znamení dúhových odtieňov, keď sa v sobotu konal Dúhový PRIDE 2016. Do ulíc nášho hlavného mesta vytiahol 2-tisíc ľudí. Pochod ľudí bojujúcich za práva LGBTI komunity však vyvolal najrôznejšie emócie. Ich výsledkom boli až dve protireakcie.

VIDEO Dúhová Bratislava: Flašíková riadne naložila kritikom pochodu!

Prvou bol tzv. protest proti pochodu úchylákov v Bratislave, ktorý mali pod taktovkou kotlebovci. Tou druhou bola živá reťaz organizovaná iniciatívou Hrdí na rodinu. V centre tak nechýbali ani ťažkoodenci, polícia, SBS-kári, antikonfliktný tím či policajný vrtuľník. K nijakým vážnym konfliktom nedošlo, účastníci pochodu si ale vyslúžili niekoľko šťavnatých slov. „Úchyláci,“ zaznievalo najčastejšie.


Dúhový Pride bol prísne strážený políciou.

Foto: SITA

Dusno bolo aj o pár kilometrov ďalej, v hlavnom meste Maďarska. U našich susedov sa totižto konal LGBTI festival. Ten zamával našimi politikmi viac ako bratislavský pochod. Dôvodom bola iniciatíva nášho ambasádora Rastislava Káčera, ktorý sa rozhodol budovu zastupiteľstva v Budapešti ozdobiť dúhovou vlajkou.

„Slovenská republika nie je viazaná na žiadnu ideológiu, náboženstvo a ani nepreferuje žiadne skupiny obyvateľov. Považujem preto za neprijateľné, aby na budove zastupiteľstva SR v zahraničí okrem vlajky SR a EÚ boli vyvesené akékoľvek iné vlajky, ako to bolo dnes na našom zastupiteľstve v Budapešti, kde bola vyvesená dúhová vlajka,“ rozhorčoval sa premiér Robert Fico.


Táto dúhová vlájka v Budapešti rozhádala koalíciu.

Foto: TV Markíza

Ten už stihol apelovať aj na šéfa našej diplomacie Miroslava Lajčáka, aby podobným excesom predchádzal. Dankova SNS zašla ešte ďalej, od Lajčáka žiada stiahnutie veľvyslanca z Maďarska. „Keby som mal raz väčší mandát, tak by tam veľvyslanec nebol už ani minútu,“ reagoval šéf parlamentu. Lajčák sa Káčera odvolať nechystá.

„Slovenský veľvyslanec v Budapešti sa pripojil k akcii ďalších 30 veľvyslanectiev v Budapešti. Cieľom bolo poukázať na  základné hodnoty, ako sú ľudská dôstojnosť, sloboda a zamedzenie diskriminácie menšín,“ reagovali z rezortu diplomacie. Do budúcna budú ale musieť ambasády takýto krok konzultovať s ministerstvom zahraničia.

A. Danko: Nebol by tam už ani minútu


Aféra okolo vyvesenia dúhovej vlajky vyvolala nevôľu v radoch vládnej SNS. Jej predseda Andrej Danko má v celej veci jasno.
Foto: SITA

Hovorili ste v súvislosti s dúhovou vlajkou na našej ambasáde v Budapešti s Miroslavom Lajčákom?

Áno. Komunikoval som s pánom ministrom zahraničných vecí. Vysvetlil mi vzniknutú situáciu a sľúbil, že to bude riešiť.

V čom vidíte najväčší problém s vyvesením dúhovej zástavy?

Ide o princíp. Ministrovi zahraničných vecí som jasne povedal, že tu nejde ani tak o samotnú dúhovú zástavu, ale o to, že si nemôže nijaký veľvyslanec svojvoľne vešať žiadnu zástavu na ambasádu Slovenskej republiky v zahraničí.

Aké ďalšie kroky plánujete podniknúť?

Ja môžem podnikať kroky v rámci svojho mandátu a percent, ktoré som získal vo voľbách, ale keby som mal raz väčší mandát, tak by tam veľvyslanec nebol už ani minútu.