Ničivý požiar sa začal šíriť z kuchyne ráno po tretej hodine. Personál ihneď začal kričať a budiť hostí. „Počula som buchot v radiátore a cítila som zvláštny zápach. Ľudia vychádzali na chodbu, búchali každému na dvere a budili ostatných, bolo počuť pípať poplašné zariadenie,“ povedala Prešovčanka Mária (51).

Zamestnanci hotela v krátkom čase dostali na slobodu 135 ľudí, piati sa nadýchali splodín a skončili v nemocnici. Medzi nimi i osemmesačné bábätko. Len Peter z Rajeckých Teplíc toľko šťastia nemal. S priateľkou obýval izbu nad kuchyňou. Ani nepostrehol, že sa niečo deje, zomrel v spánku. Jeho priateľka sa zachránila.

„Budil som ho, ale nejavil známky života. Nemal som šancu pomôcť mu,“ povedal jeden zo zamestnancov, ktorí odchádzali z hotela ako poslední. Hostí nadránom prichýlili v susednom hoteli, kde dostali izbu, jedlo, župany a papuče. Mnohým zhorelo všetko, čo mali so sebou a ostalo im len pyžamo, v ktorom spali.

Hotel Junior ľahol popolom: Zhorel v ňom bohatý podnikateľ

Hotel pred požiarom.
Foto: Archív

„Videla som utekať bosých ľudí i v trenírkach. Ja som sa stihla prezliecť a vziať si všetky doklady. Bolo to strašné, ale hlavne, že žijeme,“ vzdychla si Mária. V náhradnom hoteli hostí vypočúvali policajti, spisovali s nimi zoznam zhorených vecí, vypisovali náhradné doklady, hasiči im pomáhali dostať sa k svojim autám, od ktorých im zhoreli kľúče.

Požiar v Jasnej: Hostia vybiehali z hotela len v pyžamách a šľapkách

Starostka z Demänovskej doliny a Červený kríž zabezpečili náhradné oblečenie a rodinám s deťmi plienky. Medzi 135 evakuovanými turistami a personálom boli aj dvaja Ukrajinci a traja Česi. Manželský pár z Moravy si nestihli vziať nič, boli v pyžamách.

„Nemáme si čo obliecť. Čakáme, kedy nám donesú z automobilky náhradné kľúče a asi to odšoférujem do Brna v pyžame,“ bral s humorom ťažkú situáciu Jiří Záborský (71). Manželia museli oželieť drahý turistický výstroj, ktorý si priniesli zo Švajčiarska.

„Kúpili sme si ho, lebo sme sa tam cítili ako chudobní príbuzní. Mali sme ho na sebe len raz na Chopku a ostal v hoteli,“ mávla rukou manželka Mária (68). Dvojica prišla aj o tisíc eur, šesťtisíc českých korún i mobily, takže sa nemohli spojiť s rodinou.

Hotel Junior ľahol popolom: Zhorel v ňom bohatý podnikateľ

V hoteli bolo aj niekoľko rodín s malými deťmi, pre ktoré bola táto situácia ešte ťažšia. Bratislavčanka Michaela (32) behala po reštaurácii s malou uplakanou Nelkou (1) len v pyžame. „Na poslednú chvíľu sme schmatli buginu, nemáme ani len plienky, ale známi nám ich priniesli. Rodičia nás už doma balia, prídu po nás,“ povedala.

Z okien hotela ešte poobede šľahali plamene, príčiny požiaru sa stále vyšetrujú. Objavili sa špekulácie o poistnom podvode. Karol Klobušický, predseda predstavenstva spoločnosti Hotely mládeže Slovakia, ktorý hotel vlastní, ich odmieta.

„Hotel Junior Jasná patril medzi najziskovejšie objekty v portfóliu našej spoločnosti. Hotel vykazoval nadpriemerné výsledky obsadenosti aj oproti celoslovenskému priemeru,“ povedal a dodal, že zatiaľ nevedia, čo s vyhorenou budovou urobia. „Musíme spraviť hlbšiu analýzu spoločnosti a jej portfólia a na základe výsledkov analýzy prijmeme rozhodnutia,“ dodal.

Výlet s milenkou ho stál život

Bezstarostný výlet s milovanou ženou sa zmenil na desivú nočnú moru. V besniacich plameňoch zomrel Peter († 64) z Rajeckých Teplíc. V Jasnej bol s priateľkou. Tá sa pred ohňom zachránila, Petrovi však už nedokázali pomôcť. Petrova smrť zdrvila všetkých, ktorí ho poznali.

Hotel Junior ľahol popolom: Zhorel v ňom bohatý podnikateľ

Nebohý Peter Valent († 64) bol vášnivý rybár.
Foto: Internet

Hovoria o ňom ako o dobrom človeku, ktorý si užíval život na dôchodku. Bol to športový typ a nadšený rybár. „V lete bicykloval, v zime bežkoval. Keď mal čas, chodil na ryby. To, že už nie je medzi nami, je nesmierne smutné,“ povedal nám jeho blízky priateľ, ktorý sa o Petrovej smrti dozvedel hodinu predtým, ako sme sa stretli.

Potvrdil, že Peter bol už sedem rokov rozvedený, s bývalou manželkou však vychádzali veľmi dobre. Mali spolu jediného syna Braňa (35). „Neviem pochopiť, prečo ju opustil, ale tam hrali úlohu peniaze. Peter si našiel mladšiu a išiel s ňou,“ dodal kamarát nebohého. Peter bol už na dôchodku, predtým podnikal v oblasti tieniacej techniky.

S manželkou býval v Žiline, keď sa rozviedol a našiel si o 20 rokov mladšiu priateľku, presťahoval sa s ňou do Rajeckých Teplíc. Našli sme aj Petrovu bývalú manželku. Z krutej mužovej smrti bola zdrvená a ťažko sa jej rozprávalo. „Aj keď už spolu nežijeme, je mi veľmi ľúto čo sa stalo,“ povedala s plačom Marika Valentová (65).