Pred pár rokmi neznámy statik Ján Tomčáni, ktorého meno sa dostalo do povedomia verejnosti v roku 2012 hrozivým prepadnutím strechy na budove Trinity v Bratislave, bude mať možno ešte riadne za ušami. Na svetlo sveta postupne vychádzajú ďalšie stavby, kde figuruje ako statik, a minimálne dve z nich sú v kritickom stave.

Prvou je budova bratislavského bizniscentra Apollo 1. Nájomcovia sa z nej musia vysťahovať v šibeničnom termíne už do 17. októbra, pretože pre zlú statiku hrozí jej zrútenie. Pre rovnaké problémy muselo už minulý piatok opustiť byty 50 obyvateľov aj v piešťanskom polyfunkčnom dome Centroom.

Keď sme sa pred dvoma týždňami snažili skontaktovať s Tomčánim, odbil nás, nech si napíšeme, čo chceme. Neskôr si dokonca vypol telefón a nedalo sa s ním spojiť. Nebol zastihnuteľný ani na adrese trvalého bydliska. Objavili sa špekulácie, že ušiel do zahraničia.

Tomčáni: Neviete všetko

Telefón nám nakoniec v utorok zdvihol. „Veľmi ma mrzí, ako o mne píšu médiá. Okydali mňa a aj moje okolie, a preto už komunikovať nechcem. Ja viem, prečo to robím,“ povedal statik Tomčáni hneď na začiatku rozhovoru.

„Vy neviete všetko, pravda je niekde úplne inde,“ naznačil. Keď sme mu navrhli, aby nám teda celú pravdu porozprával, odvetil: „Pripravujem vyhlásenie pre médiá a v krátkom čase ho zverejním,“ dodal Tomčáni, ktorého pre Trinity vyšetruje aj polícia.

„Je trestne stíhaný za prečin všeobecného ohrozenia,“ potvrdila bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová. Zaujímalo nás, za čo má statik zodpovednosť a čo sa môže stať pri nátlaku, ktorý naňho môže vyvíjať investor.

Od nášho dobre informovaného zdroja z prostredia stavebníctva sme sa dozvedeli, že statik určuje na základe architektonického návrhu, aký materiál je najvhodnejší pre použitie na stavbe. Materiál však musí zodpovedať všetkým náležitostiam bezpečnosti a kvality.

Hľadá sa Tomčáni: Zmizol kontroverzný statik za hranicami?

„Statik by mal preventívne nariadiť pevnejší a drahší materiál, než je v skutočnosti potrebný. Vždy to však platiť nemusí. V súčasnosti, keď je trh s nehnuteľnosťami tvrdým biznisom, môže dôjsť aj k istým tlakom zo strany investora, aby bol použitý lacnejší stavebný materiál, ktorý na prvý pohľad môže byť úplne rovnaký, čo sa však môže potom odraziť na zlej kvalite stavby,“ povedal náš zdroj.

A čo na to predpisy? Statika, ktorý ich nedodržuje alebo balansuje na ich hrane, môžu vylúčiť zo Slovenskej komory stavebných inžinierov alebo mu členstvo pozastaviť. Statik dokonca nesie istú trestnoprávnu zodpovednosť za všetko, čo podpíše a odobrí.