V pondelok večer sme pristihli Štefana Harabina v známej pivárni v bratislavskom Ružinove. Príjemnú atmosféru a chladené pivo si vychutnával v kruhu svojej najbližšej rodiny. Nechýbala manželka, syn aj dcéra.


Prišli oslavovať. Keď už nie prezidentské kreslo, tak aspoň kampaň. Od rodiny totiž dostal fotoknihu, ktorá dokumentovala jeho kroky pred prezidentskými voľbami. „Dostal som veľký darček. Moji blízki rodinní priatelia, všetko čo som absolvoval v kampani. Po celom Slovensku, tu je Sloták, tu je Stašák, kardinál Tomko,“ pochválil sa.


Na otázku, prečo sa nezúčastnil inaugurácie prezidentky Zuzany Čaputovej, mal svojskú odpoveď. „Keby som išiel na inauguráciu, tak hneď na druhý deň by ma museli do Pezinka na tretie poschodie zavrieť. Pretože ja som podal ústavnú sťažnosť, Ústavný súd nerozhodol,“ odvetil.


Podľa Štefana Harabina pochybili hneď viacerí. „Keď najvyšší ústavný činitelia tak ako Danko, nemal zvolať inauguráciu, predseda Ústavného súdu nemohol byť tam prítomný, lebo má rozhodovať o ústavnej sťažnosti. Čiže už dopredu prejudikoval svoju zaujatosť. Toto ani sudánska džamahírija neakceptuje takéto neprávo,“ povedal.


Tvrdé slová padli aj na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej. „Keď nerozhodol Ústavný súd o ukončení volebného procesu, Čaputová nie je prezidentkou Slovenskej republiky podľa právneho poriadku,“ nazdáva sa Harabin.


„Nie že ja ju neuznávam (ako prezidentku, pozn. red.), právny poriadok Slovenskej republiky ju neuznáva, nie Harabin. Len Harabin je vždy ten, ktorý povie, čo je právo,“ dodal.


Harabinove sťažnosti sú stále na Ústavnom súde. Podal ich ešte v marci po prezidentských voľbách, vraj boli neústavné a nezákonné a mali by sa zopakovať.
Sťažoval sa, že Zuzana Čaputová ako víťazka volieb pri financovaní kampane ťažila z odstúpenia Roberta Mistríka v jej prospech. Místrík jej vraj nemal odstúpiť billboardy.


Jeho sťažnosti najprv elektronický systém pridelil „virtuálnemu sudcovi“, ktorý tam ešte nie je. Po aprílovom čiastočnom doplnení súdu sa mal prípad dostať k novému podpredsedovi súdu Ľubošovi Szigetimu. Proti tomu ale Harabin namietal.