Harabin bol nespokojný nielen s výsledkom volieb, ale aj s jeho priebehom. Už počas volebnej noci avizoval, že chce podať podnet na Ústavný súd. Problémom však je, že ten aktuálne nemôže rozhodnúť. O Harabinovej sťažnosti by totiž muselo rozhodovať plénum Ústavného súdu. To má mať v kompletnej zostave 13 členov. Aby bolo uznášaniaschopné, musí mať aspoň 7 členov. Spomínaný súd má však iba 4 členov, kvôli obštrukciám pri februárovej voľbe ústavných sudcov v Národnej rade Slovenskej republiky.

Ak Harabin podá sťažnosť na Ústavný súd v čase na to určenom, môže nastať poriadne "zapeklitá" situácia.  Harabin má na podanie sťažnosti 10 dní od prvého kola volieb. Ústavný súd má potom lehotu na rozhodnutie 90 dní od podania návrhu. Keďže je plénum, ktoré o tom rozhoduje aktuálne nefunkčné, určite o jeho návrhu nerozhodne do 2. kola prezidentských volieb. Ak napríklad Harabinov návrh príde na súd 25.3. a ten rozhodne o jeho oprávnenosti (ak bude dovtedy plénum funkčné) na konci lehoty, ktorá by bola v tomto prípade 23.6., tak prvé kolo prezidentských volieb by bolo neplatné.

Ladislav Orosz, bývalý sudca ústavného súdu Slovenskej republiky potvrdil, že v tomto prípade môže prísť k situácii, že prvé kolo bude neplatné. „Je zrejmé, že by Ústavný súd mohol aj zrušiť napadnutý výsledok volieb, alebo vyhlásiť voľby za neplatné. Teda samozrejme prvé kolo volieb a tým pádom automaticky aj druhé kolo,“ a dodal, že v takom prípade by bolo potrebné vyhlásiť nové prezidentské voľby.

Aktuálna situácia nefunkčnosti pléna Ústavného súdu nie podľa neho ale žiadny problém, aj keď by malo plénum rozhodnúť do 90 dní od podania návrhu, lebo „tá lehota je len poriadková. To znamená, že môže rozhodnúť aj po takejto lehote. Nielen môže. Bude musieť o tom rozhodnúť. Je to poriadková lehota, ktorá tlačí ÚS keď je kompletný do toho, aby neotáľal s tým rozhodnutím, ale prijal ho v tej 90-dňovej lehote.“ Nastať teda môže aj situácia, kedy už bude vymenovaný nový prezident a až potom plénum Ústavného súdu rozhodne o oprávnenosti Harabinovej sťažnosti.

Otázne je, ako sa tentokrát k marcovej voľbe sudcov Ústavného súdu postavia poslanci. Aj od nich záleží, kedy bude Ústavný súd plne funkčný a ako rýchlo bude môcť o podobných podnetoch aj rozhodovať. Či už v prípade možnej sťažnosti Harabina, prípadne inej, ktorá stále môže prísť ohľadom prvého kola, či onedlho kola druhého.

Nefunkčnosť Ústavného súdu škrie aj ministra spravodlivosti Gábora Gála. "Hocikedy sa môže stať situácia, že by sme potrebovali plenárne zasadnutie. Aj pre právnu istotu, aj pre chod demokracie je potrebné, aby bol ústavný súd obsadený minimálne tak, aby plénum mohlo fungovať," povedal s tým, že zo strany Mosta-Híd je vôľa dohodnúť sa v rámci koalície.

Hlavnú zodpovednosť za súčasný stav teda nesú politici a je na nich, ako s tým počas najbližších dní naložia. Či sa dohodnú, najlepšie ak naprieč politickým spektrom. Člen ústavnoprávneho výboru Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že koaličné strany nemajú záujem s opozíciou rokovať. „Vládna koalícia sa bude snažiť dohodnúť medzi sebou a nebude mať záujem rokovať s opozíciou,“ a dodal: „So stranou MOST-HÍD sme sa pokúšali rokovať, keď sa zdalo, že oni ako jediná koaličná strana má záujem aby boli vo februárui zvolení ústavní sudcovia. Ale MOST-HÍD vôbec nereagoval na záujem zo strany opozície, aby rokoval. A myslím, že Bugár aj reagoval pre média po neúspešnej voľbe, že nebude rokovať s opozíciou. Oni sa chcú dohodnúť medzi sebou."

To, že môže nastať situácia zrušenia právoplatnosti výsledkov 1. kola prezidentských volieb a vyhlásenie opakovaného  prvého kola neberie Dostál na ľahkú váhu. „Neviem či môže nastať taká situácia, to by som sa musel pozrieť presne na tú právnu úpravu. Ale SaS sa bude rovnako ako pri predchádzajúcej voľbe snažiť zvoliť kvalitných a dôveryhodných kandidátov na ústavných sudcov.“ Na názor sme sa chceli spýtať aj jeho kolegov z Ústavnoprávneho výboru. Jeho predseda Róbert Madej (SMER-SD) ani Tibor Bernaťák (SNS) však na naše otázky nereagovali.

Hovorca strany SMER-SD Ján Mažgút však priznal, že smeráci trvajú na tajnej voľbe. „My sme stále v pozícii, ktorú sme deklarovali už pri prvom kole, to znamená tajná voľba.“ Môže teda nastať podobná situácia ako v prvom kole. Mažgút podotkol, že nemá informácie či prebehli nejaké rokovania s opozíciou. Keď sme mu spomenuli Oroszove vyjadrenie reagoval slovami, že aj strane SMER-SD záleží na funkčnosti Ústavného súdu „Tak to určite berieme do úvahy. Či už funkčnosť, alebo nefunkčnosť Ústavného súdu a na základe toho sa aj rozhodneme,“ uzavrel hovorca Smeru.