Novým generálnym riaditeľom RTVS je Ľuboš Machaj, ktorého poslanci Národnej rady zvolili do funkcie vo štvrtkovom hlasovaní. Parlament vyberal šéfa medzi Machajom a súčasným šéfom RTVS Jaroslavom Rezníkom. Za Machaja hlasovalo 89 poslancov a za Rezníka 29 poslancov zo 122 prítomných. Telerozhlas bude Machaj viesť najbližších päť rokov, funkčné obdobie mu začína plynúť 2. augusta.

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš verí, že príchodom nového riaditeľa sa uvoľní napätá atmosféra v RTVS. Vníma to ako ďalší koaličný úspech. Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) označil Machaja za slušného človeka s morálnym kreditom. Dodal, že Machaj označil za svoju prioritu deeskaláciu napätia v RTVS a sľubuje aj zlepšenie spravodajstva či viac boja proti dezinformáciám.

Šipoš informoval aj o tom, že na zasadnutí klubu OĽaNO sa budú venovať tým členom, ktorí sa snažili konať individuálne. Povedal to v súvislosti s tým, že György Gyimesi (OĽaNO) vo štvrtok nehlasoval a v stredu (29. 6.) podporil Rezníka.

V roku 2019 Transparency International Slovensko kritizovalo RTVS, že má nadštandardný prístup k SNS a jej predsedovi Andrejovi Dankovi. Vo februári 2022 sa Vahram Chuguryan vzdal funkcie šéfa spravodajstva a publicistiky po tom, ako v relácii Správy a komentáre vzbudili výhrady proruské vyjadrenia bývalého premiéra a ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského.

O svoje spomienky s bývalým šéfom RTVS Jaroslavom Rezníkom sa podelila aj novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá skutočne nešetrila kritikou. "Každý týždeň mal nový a nový nápad, ako zakomponovať do reportáží stranu SNS a jej členov," prezradila o Rezníkovi vo svojom blogu na stránke denníka Sme Kovačič Hanzelová.

Ostré slová však adresovala aj šéfovi spravodajstva Chuguryanovi. "Po príchode jeho spravodajského koňa Vahrama Chuguryana sme rýchlo pochopili, že latka je tak nízko, že to bude mať rýchly spád. Ten len tak medzi rečou vybľabotal, že Krym by sme v reportážach nemali volať anektovaný, ale ruský. Ako oponentov k prezidentke Čaputovej navrhoval neúspešného prezidentského kandidáta Eduarda Chmelára a Ľuboša Blahu," hovorí známa novinárka.

"Jaroslav Rezník končí po štyroch rokoch a zanechal za sebou spúšť. Nefunkčné spravodajstvo plné bizarných ľudí. Program a relácie v rozklade. Morálka na nule...Nový riaditeľ Ľuboš Machaj to bude mať ťažké," myslí si známa novinárka.

Zuzana Kovačič Hanzelová odišla z RTVS v roku 2018. Na vedenie na čele s generálnym riaditeľom Jaroslavom Rezníkom má doteraz ťažké srdce.
Zdroj: Instagram

Voči jej názorom sa ohradil známy slovenský ľavicový intelektuál Eduard Chmelár, ktorého Kovačič Hanzelová tiež spomína vo svojom komentári. "Ďakujem pani Kovačič Hanzelovej za potvrdenie toho, že do RTVS nepatrí," píše vo svojom príspevku. Známej novinárke adresoval Chmelár skutočne ostré slová! ODKAZ CHMELÁRA KOVAČIČ HANZELOVEJ NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII!

Mohlo by vás zaujímať: