Mladá novinárka sa vydala do Bratislavy napísať reportáž o miestnych narkomanoch pre portál cafebabel.co.uk. Putovala z Varšavy, kde sa tiež stretla so závislými ľuďmi. Vzala si so sebou dva balíčky cigariet navyše, pretože tamojším závislákom to stačilo, aby jej porozprávali o svojom živote. Slováci sú očividne iní a na mieste si dokonca novinárka Katarzyna vypočula od obyvateľov Pentagonu aj vyhrážky.

Do tohto netradičného dobrodružstva sa nepustila sama, ale po hlavnom meste ju sprevádzal Slovák, ktorý ju do poslednej chvíle od návštevy odhováral. „Tak toto je Pentagon – šedý výkrik medzi farebnými fasádami stien akoby materskej školy, tetovanie s pravopisnou chybou na vrakuňskej paži,“ píše vo svojom článku.

HEROÍN ZA ROHOM, IHLY VŠADE OKOLO

Podľa zdroja Poľky začali problémy Petagonu po páde komunizmu, keď prešiel do správy súkromných osôb. Vtedy sa z neho stal najväčší supermarket na drogy v Bratislave. V niektorých bytoch sa vraj otočilo aj 50 spokojných „zákazníkov“ za jeden deň.

Dodnes sa nakupujúci rozdeľujú na tých, ktorí si svoju dávku vezmú do pohodlia domova a na tých, ktorí si ju dajú rovno na schodoch špinavého paneláku.

Najväčším šokom Katarzyny bol pohľad na „naoko“ obyčajný piknik. Keď sa však prizrela bližšie zistila, že sa pozerá na zhluk feťákov, ktorí sa len snažia navzájom nájsť si žily.

Zdroj: ILUSTRAČNÉ: ROBO HOMOLA/Plus JEDEN DEŇ

Odpadky v každom rohu kraľujú bratislavskému Pentagonu.
Foto: Robo Homola/ Plus JEDEN DEŇ

Na druhej strane bola autorka prekvapená, že z krásneho centra Bratislavy sa dostala na miesto najnižších ľudských mravov len za 20 minút. Pentagon je podľa jej slov odvrátenou stranou, ktorej príbeh ju priťahoval.

Poslednou bodkou za netradičným výletom boli výkaly v rohoch, odpadky v prázdnych izbách, muž, ktorý sa snažil v provizórnych podmienkach niečo uvariť a nakoniec sa z neho vykľula žena.