Jeden z nezabudnuteľných prejavov roka 1989 predniesol generálny tajomník Komunistickej strany Československa (KSČ) Miloš Jakeš počas návštevy Západočeského kraja. Najvyšší stranícki predstavitelia sa stretli s miestnymi funkcionármi v Kultúrnom dome v Červenom Hrádku, ktorý je súčasťou Plzne. Niektoré výroky z prejavu Miloša Jakeša zľudoveli. Najmä tá časť, kde hovorí o umelcoch a najmä o speváčke Hane Zagorovej.

Jeden z nezabudnuteľných prejavov roka 1989 predniesol generálny tajomník Komunistickej strany Československa (KSČ) Miloš Jakeš počas návštevy Západočeského kraja. Najvyšší stranícki predstavitelia sa stretli s miestnymi funkcionármi v Kultúrnom dome v Červenom Hrádku, ktorý je súčasťou Plzne. Niektoré výroky z prejavu Miloša Jakeša, ktorý sa dostal na verejnosť, zľudoveli. Najmä tá časť, kde hovorí o umelcoch a najmä o speváčke Hane Zagorovej.

Miloš Jakeš sa pustil v júli 1989 do umelcov.
Zdroj: archív

Jakeš okrem iného kritizoval iniciatívu Několik vět. Išlo o petíciu, ktorú spísali československí disidenti. Jej autorom bol scenárista Jiří Křižan. Prvý raz ju zverejnili rádiá Hlas Ameriky a Slobodná Európa 29. júna 1989. Počas letných prázdnin pod ňou pribúdali tisícky podpisov ľudí z rôznych oblastí. Komunistov znepokojilo najmä to, že ju podpísali mnohí známi a obľúbení umelci - herci Jiří Bartoška, Dana Kolářová, Bolek Polívka, Josef Kemr či Jiří Suchý, hudobníci Vladimír Merta, Michael Kocáb a Hana Zagorová.

 

Práve o nich hovoril Jakeš v Červenom Hrádku. „Vždyť ty umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy, prostě, jako berou oni. No já dostávám jednou ročně výpis těch umělců, seznam těch umělců, který dostávají nad těch sto tisíc korun platu, tedy vydělaj si nad sto tisíc korun. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, no ale ona už tři roky po sobě bere šest set tisíc každý rok. A další.Ne šest set, milion, dva miliony berou, Jandové a jiní, každý rok. Ti náhodou neprotestovali, ale mnozí z těch, kteří se takhle dobře mají, protestovali,“ rozhovoril sa.