Vzťahy medzi prezidentom, ktorý sa nikdy netajil opozičným postojom, a špičkami strany Smer zaznamenali prvú vážnu trhlinu vlani na jar. Minister vnútra Robert Kaliňák v parlamente na žiadosť poslancov informoval, ako prezident využíva vládnu letku. Tŕňom v oku sa stali najmä Kiskove súkromné lety do Popradu, ktoré mali stáť štát takmer milión eur. „Minister vnútra ma požiadal, aby som využíval letku, lebo je to lepšie z pohľadu bezpečnosti a aby piloti i lietadlá viac lietali,“ argumentoval Kiska. Do Popradu však začal cestovať autom. Premiér Robert Fico začiatkom novembra vyhlásil, že prezidentovi za lety vystaví faktúru, čo zdôraznil aj krátko pred Vianocami.

  • Kaliňák a Kiska na nože: Hádka pre ovracané lietadlo!

Dusno spôsobila aj daňová kauza prezidenta.Vlani na jeseň sa do médií dostali dokumenty o tom, že firma KTAG, ktorú má Andrej Kiska s bratom Jaroslavom, si krátila dane. „V týchto dňoch sa rozhoduje, či Slovensko je, alebo nie je mafiánskym štátom,“ vyhlásil očividne rozčúlený prezident krajiny, o ktorej sa takto vyjadril. Minister financií Peter Kažimír ho upozornil, aby vážil slová.

  • Smeráci si podali Kisku. Za toto na ňom nenechali nitku suchú

Škriepili sa aj pre Kiskov prejav na pôde europarlamentu. Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák hlave štátu vyčítal, že s ním prejav dopredu nekonzultovala. „Pán minister zrejme nemá dosť informácií zo svojho rezortu, keďže väčšinu času trávi v New Yorku. S ministerstvom sme spolupracovali,“ reagoval prezidentský palác.

Posledné prudké vášne vzbĺkli medzi prezidentom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom pred pár dňami pre ovracané vládne lietad-
lo z cesty do Mexika.

  • Kiska s Ficom na jednej lodi. Neuveríte, čo ich nakoniec spojilo

Všetko nasvedčuje tomu, že sa zvolebnieva a obe strany pritvrdili - hoci Andrej Kiska sa zatiaľ nevyjadril, či sa bude o prezidentský úrad uchádzať aj v roku 2019. Odborníci však pred prudkými výmenami názorov varujú. Podľa analytika Jána Baránka nahráva takéto správanie politikov najmä extrémistom. „Do povedomia bežného občana sa dostáva informácia, že štandardní politici sa v čase, keď sa nič nedeje, správajú extrémne,“ upozorňuje. Súčasný konflikt sa podľa neho nedá porovnávať s tým, ktorý mal exprezident Michal Kováč v 90. rokoch s Vladimírom Mečiarom. „Vtedy k nám chodili rôzne demarše. V krajine nebola štandardná situácia, takže rétorika a konflikt zodpovedali stavu štátu,“ hovorí Baránek.

Chmelár: Po dianí v parlamente ľudia začínajú politiku chápať ako svinstvo

Politický analytik Eduard Chmelár si myslí, že spoločnosť polarizuje hlavne to, čo sa deje v parlamente. „ Napríklad to, čo sme zažili počas odvolávania Roberta Kaliňáka. Tam sa rodí extrémizmus,“ myslí si. „Správanie politikov vedie k znechuteniu z politiky ako takej,“ tvrdí. „Dosť značná časť spoločnosti to začína chápať tak, že politika ako taká je svinstvo, a to je veľmi nebezpečné zovšeobecňovanie. To sú práve tí frustrovaní ľudia, ktorí nevolia potom tých, čo sa hádajú jeden s druhým, ale práve extrémistov,“ myslí si Chmelár.

  • Prezident Kiska začal nový rok prešľapom

„Tu sa rozpútala vojna, ktorú už ťažko niekto zastaví. Veľa bude závisieť od toho, či Andrej Kiska bude kandidovať za prezidenta. Zatiaľ sa jeho správanie dá vysvetliť dvoma spôsobmi: Buď začal volebnú kampaň, alebo je mu už naozaj všetko jedno a skončil s predstieranou nestrannosťou a v tom prípade tie konflikty bude ešte stupňovať,“ uzavrel.

Baránek: Zbytočne sa správajú extrémne

Podľa politického analytika Jána Baránka nahrávajú zvady politikov najmä extrémistom. „Do povedomia bežného občana sa dostáva informácia, že politici sa v čase, keď sa nič nedeje, správajú extrémne,“ myslí si. „Žijeme v krajine, ktorá nie je ohrozená, je tu sociálny zmier, ale vzájomná rétorika politikov je neprimeraná tomuto stavu,“ tvrdí.

Čo si odkázali Kiska s Kaliňákom?

Minister vnútra Robert Kaliňák:

"Povedal som mu, že je veľmi dobré, aby na všetky svoje pracovné cesty lietadlá používal. Na to nasledovala otázka pána prezidenta, že či teda môže ísť niekedy domov. Hovorím, samozrejme, ale to musí zaplatiť. Aj sa tak stalo, prvú faktúru zaplatil, ďalšie faktúry nezaplatil, tak sme ich prestali vystavovať."

"Tiež sa asi pridám ďalšou faktúrou pánovi prezidentovi, pretože mu pošlem faktúru za čistenie interiéru štátneho lietadla, ktoré sa vrátilo celé ovracané z cesty z Mexika. Stačí sa správať ako človek a stačí mať skupinu ľudí, s ktorými pracuje, aby sa nesprávali ako prasce, ale ako normálni ľudia."

"Keď si vypýtal najluxusnejší Mercedes z cenníka, tak som mu vysvetlil, že buď bude mať rovnaké auto ako všetci ostatní ústavní činitelia, alebo mi dá na to písomnú požiadavku."

"Je pravda, že nás vzťah s pánom prezidentom je komplikovaný a je komplikovaný dlhodobo. Ale naozaj mám taký pocit, že chlap by nemal takto vyplakávať, je to naozaj nedôstojné a z môjho pohľadu to vyzerá až smiešne."

Prezident Andrej Kiska

"Minister vnútra sa znova chytil do vlastnej pasce a rovnako ako pri Hedvige Malinovej na tlačovej konferencii polície znova komentuje vyšetrovanie, o ktorom nemá nič vedieť a potvrdil tak, kto stojí za útokmi na prezidenta."

"Prezident bez problémov jazdil na autách, ktoré mu po nástupe pridelil minister vnútra a mali viac ako 10 rokov a 300 000 kilometrov, hoci boli neustále v servise. Limuzína je ďalšia pasca, ktorú si smiešne minister vymýšľa, rovnako ako to, že nikdy neobchodoval s Bašternákom."

"Je ľudsky úbohé vysmievať sa ľuďom za to, ak im je v lietadle nevoľno. Už v Mexiku po ceste na letisko zachraňovala sanitka jedného z členov delegácie pre žalúdočné problémy, nie z Kancelárie prezidenta."

"Kancelária prezidenta prirodzene nikdy žiadnu faktúru nedostala, pretože polícia jej písomne oznámila, že neexistuje rozdiel medzi služobnou cestou a súkromnou cestou a zabezpečuje ochranu a prevoz chránenej osoby nonstop 365 dní v roku bez možnosti vzdať sa ochranky."