Minister obrany Jaroslav Naď a podpredseda opozičnej strany Hlas-SD Richard Raši  debatovali v TV Markíza o pandémii koronavírusu aj skríningu.  "U nás sa veľmi často hovorí, čo si myslia odborníci, ale oni nemajú jeden hlas," poznamenal Naď s tým, že každý odborník má svoj názor a ani oni sa až tak úplne nezhodujú. 0,5 % zamorenie považuje šéf obrany za adekvátne číslo, pretože 0,7 % z jesene sa mu - vzhľadom na na minulosť - zdalo príliš vysoké.  

Oponoval mu Richard Raši, ktorý si do relácie priniesol aj vizuálnu pomôcku. Na A4 mal 4 300 mŕtvych, z ktorých premiér Matovič obviňoval Richarda Sulíka. "Robíme to len preto, aby sme tie testy minuli," poznamenal na margo skríningu.  Naď podotkol, že k premoreniu príde tak či tak a situácia v okresoch sa vyvíja rôzne. "Ani v jednej analýze prezentovanej odborníkmi sa neobjavila Revúca," poznamenal s tým, že tento víkend je Revúca novým ohniskom. Testy sú podľa šéfa obrany rozhodujúce a žiadajú si ich aj samosprávy. 

Zbytočné testovanie?

Exminister zdravotníctva však trvá na tom, že testovanie malo byť na regionálnej úrovni. "Keby to bolo cielené, fokusované v regiónoch, tak by sme testovanie podporili," reagoval. Opieral sa o argument, že v takom prípade by bolo možné presunúť na víkend pracovníkov do vybraných regiónov a bolo by to cielené. Na otázku Naďa, ktorý sa ho pýtal, podľa čoho by jednotlivé regióny vyberal, reagoval pokojne. "Revúca je jediné ohnisko, ktoré sme odhalili," zhodil Raši tému zo stola s tým, že sa dá orientovať podľa prírastkov nakazených. 

Hádka ako hrom

Naď mu jeho útok okamžite vrátil. "Neboli ste pomôcť ako lekár nikde," napadol svojho oponenta, ktorý riešil chýbajúce lekárske kapacity. Raši reagoval tým, že on je špecialista úrazovej chirurgie a nebude podporovať celoplošné testovanie. "Dohodol som sa s košickou nemocnicou, keď nebudem v Národnej rade, tak tam nastúpim," kontroval lekár Raši. 

Tvrdo sa do seba politici pustili aj pre otázku núdzového stavu. Hoci zástupca vládnej koalície tvrdí, že ho zrušia hneď, ako to bude možné, opozičný poslanec opakovane tvrdí, že vláda chce občanom zabrániť v zhromažďovaní, a teda aj v odpore proti súčasnej koalícii.

Svojho straníckeho šéfa, ktorý si pre zmenu hmotnosti osobne "musel ísť riešiť" úpravu obleku, sa zastal tým, že opatrenia vlády sú chaotické. "Štefan Holý si chodil do Británie ako na klavír a porušoval nariadenia," dodal Richard Raši.  "Ja som pribral, čo ma veľmi mrzí, ale obleky si preto opravovať nechodím," zaútočil minister obrany.

Ohadzovanie sa kauzami

Zatiaľ čo Raši skočil po Naďovi pre kauzu dotácií, v ktorej figuruje meno poradcu premiéra Pavla Kalinského, Naď mu nič nedaroval a obaja politici sa tvrdo ohadzovali kauzami. Na pretras prišlo aj obvinenie, ktoré sa dotklo exministra Petra Žigu. "Rovnako bol obvinený aj pán Naď, aj pán Kiska," poznamenal Raši na obranu bývalej vlády. "My vieme, ako za vlády Smeru - vášho politického otca - fungovalo aj vojenské spravodajstvo," poznamenal s tým, že sa ešte veľa vecí dostane von. Koho konkrétne obvinenia čakajú, Naď  špecifikovať nechcel. Odvolával sa na skutočnosť, že je príjemcom spravodajských informácií. 

Raši verejnosť ubezpečil, že sa ich strana bude snažiť o to, aby sa predčasné voľby uskutočnili. "Za 12 rokov ste priniesli len oligarchov," kontroval Naď s tým, že Raši je podľa neho demagóg a hádať sa s ním nemá význam. 

Prečítajte si tiež: