Najmä v Prahe sa na tribúnach objavili prvý raz po dlhom čase známe tváre, ktoré dovtedy nemohli verejne vystupovať. Tak sa 21. novembra 200-tisíc ľuďom na Václavskom námestí prihovoril z balkóna knižného vydavateľstva Melantrich Václav Havel. „Bol dramaturg, divadelník a chcel, aby všetko dobre klaplo. Všetko organizoval, chcel, aby to vyšlo. A dal to,“zhrnul nedávno český hudobník Michael Kocáb. Podľa neho už toto vystúpenie urobilo z Havla tribúna revolúcie a začala sa jeho cesta na Hrad.

 

Jeho vystúpenie moderoval ďalší disident, kňaz Václav Malý, ktorý je dnes biskupom. Okrem cirkevnej práce jazdí do krajín, kde sú politickí väzni, navštevuje ich rodiny a snaží sa ich psychicky podporiť. Spisuje petície a takto bojuje proti tamojším režimom.
22. novembra vystúpila na Václavskom námestí Marta Kubišová, ktorá po kritike vstupu spojeneckých vojsk do Československa v auguste 1968 nesmela účinkovať. Z balkóna Melantrichu znela 22. novembra jej legendárna Modlitba pro Martu.

Kubišová neskôr priznala, že o vystúpení vôbec nevedela. „Netušila som, že budem spievať. Jednoducho ma vystrčili pred dav štrajkujúcich, že by bolo vhodné zaspievať Modlitbu,“ priznala. Tridsiate výročie revolúcie oslávila výnimočným koncertom 16. novembra v pražskej Lucerne. Zaznela i Modlitba pro Martu, aj česko-slovenská hymna, ktorú spievala s Vojtom Dykom. Keď sa jej pýtali, čo sa jej vybaví pri nežnej revolúcii, odpovedala: „Som rada, že to bola naozaj zamatová revolúcia, že nikde netiekla krv. Teda okrem toho, ako zmlátili tých chudákov študentov, to bolo otrasné.“

27. 11. 1989: Hymnu na Václavskom námestí spieval Kryl s Gottom.
27. 11. 1989: Hymnu na Václavskom námestí spieval Kryl s Gottom.
Zdroj: archív