Po odvolaní z pozície podpredsedu parlamentu Martina Glváča volala verejnosť, opozícia a napokon aj časť koalície celé dva týždne. Napriek tomu, že to pomerný dlhý čas vyzeralo, že sa k tomuto kroku vplyvný smerák neodhodlá, napokon sa tak stalo. Na rozdiel od svojich straníckych kolegov Roberta Kaliňáka (48) či Marka Maďariča (53) to však neurobil na oficiálnom brífingu, ale len prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. To poriadne kriticky okomentoval politológ Radoslav Štefančík. „Je to pozícia slabocha, ktorý sa bojí predstúpiť pred novinárov.“

 

Odstupujúci podpredseda bol dlhé roky a stále je jednou z najvýznamnejších osobností Smeru, v ktorom je aj podpredsedom. Už od svojich začiatkov mal podľa dobre dostupných informácií blízko k Marianovi Kočnerovi (56). „Glváč sa s Kočnerom nielenže stretol, ale spolu podľa zverejnených správ aj podnikali,“ myslí si Štefančík. Politik aktuálne podnikateľské aktivity popiera a nefiguruje podľa obchodného registra v žiadnej firme. Zato v minulosti bol evidovaný v 26 spoločnostiach. V množstve z nich figuroval spolu s reklamným mágom Fedorom Flašíkom (61), bývalým manželom europoslankyne za Smer Moniky Beňovej (51). Medzi najznámejšie firmy, v ktorých spoločne pôsobili, patria Prvá lobbing, Danubiaservice či neslávne známy Donar. Práve ten má na svedomí nainštalovanie digitálnych hodín pred prezidentský palác, ktoré odpočítavali dni do skončenia prezidentského mandátu Michala Kováča († 86). Glváč bol v tom čase v Donare predseda predstavenstva.

Jeho kamarátstvo s Flašíkom, ako aj s Robertom Kaliňákom umocnil fakt, že na Flašíkovej svadbe s Beňovou boli za svedkov práve Glváč s exministrom vnútra. Ani jeden z vtedajších manželov sa navyše nikdy netajili kontaktami na obžalovaného Kočnera. Beňová bola dokonca na svadbe jeho dcéry Karolíny a Fedor sa s kontroverzným mužom z mafiánskych zoznamov chodil zabávať hraním golfu.

Fedor Flašík a Marian Kočner počas charitatívneho turnaja v golfe.
Fedor Flašík a Marian Kočner počas charitatívneho turnaja v golfe.
Zdroj: Emil Vasko