Druhý pokus o odvolávanie Romana Mikulca z funkcie ministra vnútra bol od začiatku spojený s mnohými problémami. Mimoriadnu schôdzu Národnej rady, počas ktorej malo k odvolávaniu dôjsť, sa napokon ani nepodarilo otvoriť. V rokovacej sále totiž v nedeľu a ani v pondelok nebol dostatok poslancov, a tak parlament nebol uznášaniaschopný. Odvolávanie ministra vnútra sa tak posunulo na septembrovú riadnu schôdzu. V tom istom čase pred budovou Národnej rady pokračoval protest niekoľkých desiatok ľudí, ktorí vyjadrovali svoj nesúhlas so schválením vládnej novely o covid preukazoch.

Člen mimoparlamentnej strany Hlas Matúš Šutaj Eštok na tlačovej konferencii v stredu (28. 7.) ohlásil zverejnenie podrobností toho, čo sa dialo v NR SR v nedeľu. Podľa jeho slov v čase, keď sa mala začať schôdza parlamentu k odvolávaniu ministra vnútra z funkcie, samotný šéf rezortu v Národnej rade prítomný nebol. "Čudujem sa pánovi Mikulcovi, že v čase, keď malo prebiehať jeho odvolávanie, v čase, keď mal problémy s protestujúcimi pred parlamentom, tak on si veselo cvičil počas obednej prestávky od 12. do 15. v súkromnom rezorte v Lamači. Keď sa majú odvolávať, tak si cvičia," tvrdo skritizoval ministra opozičný poslanec. Opozičnému poslancovi však celkom nesedia časové údaje. To, že parlament nie je uznášaniaschopný sa totiž vedelo už pred obedom. Minister Mikulec  tak cvičil už v čase, keď bolo rozhodnuté. 

Z ministerstva vnútra nám k daným obvineniam zaslali aj exkluzívnu odpoveď. VY SI JU MÔŽETE PREČÍTAŤ V NAŠEJ GALÉRII.

Romana Mikulca sa opakovane pokúša odvolať opozícia z iniciatívy Smeru-SD. Ministra kritizuje okrem iného za rozhodnutie pozastaviť činnosť vyšetrovateľke Diane Santusovej, vedúcej tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ktorý vyšetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Naďalej mu vyčíta aj situáciu v bezpečnostných zložkách a podozrenia z manipulovania vyšetrovaní. Mikulec sa opozičného pokusu o jeho odvolanie z funkcie neobáva. Návrh na vyslovenie nedôvery označil za legitímne právo opozície.