Fotograf denníka Plus JEDEN DEŇ a spoločnosti News and Media Holding Matej Kalina sa stal víťazom dvoch kategórií 7. ročníka súťaže Slovak Press Photo, ktorú v stredu slávnostne vyhodnotili v bratislavskom Primaciálnom paláci. Ide o prestížnu súťaž obrazovej žurnalistiky a následnú výstavu prinášajúcu nezávislé autentické svedectvo o živote tak, ako ho vidia tvorcovia žijúci na Slovensku a v okolitých krajinách.

Matej Kalina získal prvé miesto v kategórii šport za sériu fotografií Oslava Baranov, ktorá zachytáva oslavu triumfu hokejistov Banskej Bystrice v slovenskej Tipsport lige. Radoval sa aj v kategórii portrét za fotografiu s názvom Spomienka na Ľudmilu.

Víťazné a ocenené fotografie si môžu záujemcovia pozrieť na výstave Slovak Press Photo 2018 v Dome umenia - Kunsthalle, kde bude prezentovaných aj päť najlepších videí. Výstava bude otvorená denne okrem utorka do 30. októbra. Súťaž zorganizovali SLOVAK PRESS PHOTO a hlavné mesto SR Bratislava.

Víťazi Slovak Press Photo

Hlavnú cenu súťaže Grand Prix získal Tomáš Benedikovič za fotografiu zo série Za slušné Slovensko. Laureát s ňou zvíťazil aj v kategórii aktualita. Grant Bratislavy, ktorý udeľuje primátor hlavného mesta na základe ukážky projektu, získal Ján Viazanička so sériou Čas oddychu.

Fotoreportér TASR Michal Svítok získal prvenstvo za samostatnú fotografiu s názvom Rozhodca. Zachytil na nej hokejového rozhodcu kontrolujúceho situáciu v netradičnej polohe na bránke.

V kategórii aktualita bol za sériu nazvanú Za slušné Slovensko na prvom mieste ocenený Boris Németh. Laureátovi patrí prvenstvo aj v kategórii reportáž za sériu fotografií Slováci medzi slumami. V skupine každodenný život udelila porota prvé miesto Zuzane Knězekovej za fotografiu Prelet nad krásnom, fotografka však bola vyradená zo súťaže pre porušenie pravidiel. Za sériu Sila detstva patrí prvá pozícia Gabriele Teplickej.

Za sériu Politici získal ocenenie Maňo Štrauch. V kategórii príroda a životné prostredie udelila porota prvé miesto za samostatnú fotografiu Dominikovi Madajovi so snímkou nazvanou Letisko. Eduard Genserek získal prvenstvo za sériu Hararské hyeny. Kategóriu svet umenia a kultúry vyhrala Katarína Lišková s fotografiou Alfonsina y el mar. Prvé miesto za sériu Čiernobiele šaty patrí Michalovi Babinčákovi.

V medzinárodnej kategórii študenti a mladí fotografi do 25 rokov zvíťazil Michal Vasiľ so samostatnou fotografiou Protest pre Jána a Martinu. So sériou nazvanou Sme v tom sami uspel a prvé miesto získal Robert Barca, ktorému tiež patrí titul mladý talent roka. V novej, medzinárodnej kategórii dlhodobý dokument patrí prvenstvo slovenskému fotografovi Alexandrovi Rehorovskému za projekt Hľadanie vnútorného ticha.