Pavol Rusko do poslednej chvíle dúfal, že sa po troch dňoch strávených v cele policajného zaistenia dostane na slobodu. Sudca však jeho nádeje zmaril a bývalého politika obvineného z prípravy vraždy svojej bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej poslal do kolúznej väzby. Polícia aj prokuratúra majú obavy, že by sa Rusko mohol pokúsiť ujsť. Zároveň žiadali väzbu aj z obavy, že by mohol ovplyvňovať svedkov. Sudca vyhovel väzbe iba z tohto dôvodu a takzvanú útekovú väzbu zamietol.

Pre Pavla Ruska to znamená iba jedno. Miestom, na ktoré sa najbližšie obdobie zúži jeho životný priestor, bude väzobná cela. Keď sa to muž, ktorý sa ešte nedávno vozil na luxusných autách a žil si ako kráľ, dozvedel, zrútil sa mu svet. Na jeho tvári bolo vidieť zdesenie. Pavol Rusko mal vo chvíli, keď sa rozhodnutie sudcu dozvedel, slzy v očiach. Pri odchode z pojednávacej miestnosti ho ozbrojený policajt posúval smerom k dverám. Rusko sa ešte na chvíľu obrátil a niečo povedal svojmu právnemu zástupcovi Markovi Parovi. Hneď nato ho policajt so samopalom v rukách otočil smerom k dverám.

Rusko sa neubránil slzám.
Rusko sa neubránil slzám.
Zdroj: Vlado Benko Jr.

Exminister vyzeral na prvý pohľad zrútený, so sklonenou hlavou kráčal zadným schodiskom budovy súdu. Policajná eskorta zničeného Ruska naložila do auta a odviezla ho už za tmy do Justičného paláca v Bratislave, kde bude expolitik čakať na ďalší vývoj vyšetrovania. „Berie to racionálne, čo je dobre,” zhodnotil stav svojho klienta jeho advokát.

Orgány činné v trestnom konaní poslali Ruska za mreže, pretože sa obávajú, aby sa nepokúsil vyvíjať nátlak na svedkov. Polícia chce totiž vypočuť ešte viacerých ľudí, ktorí by mohli v súvislosti s údajnou plánovanou vraždou niečo vedieť. Podľa nášho zdroja vyšetrovateľ ešte zopakuje výsluch súčasného šéfa futbalového zväzu Jána Kováčika. Ten sám potvrdil, že Pavlovi Ruskovi sprostredkoval stretnutie s Mikulášom Černákom cez Miloša Kaštana. Práve títo dvaja tvrdia, že si zakladateľ TV Markíza u nich objednal likvidáciu Volzovej za 20-miliónov korún.

Obvinený zo spolupáchateľstva je aj Robert Lališ alias Kýbel. Černák, Kaštan a Lališ sú dnes za mrežami. Prví dvaja už v prípade vypovedali, Kýbla čaká výsluch v pondelok. Podľa našich informácií má vyšetrovateľ v pláne vypočuť opakovane aj samotnú Volzovú. Aj preto, aby sa ju Pavol Rusko nepokúsil kontaktovať a ovplyvniť, ostáva v cele.

Pavol Rusko vychádzal v sprievode ozbrojených policajtov.
Pavol Rusko vychádzal v sprievode ozbrojených policajtov.
Zdroj: Vlado Benko Jr.

Dôležité momenty v kauze plánovanej vraždy Sylvie Volzovej

  1. 23. 10. 2017 – polícia zbalila Pavla Ruska v obchodnom centre a vzala ho na policajné prezídium na výsluch
  2. 24. 10. 2017 – vyšetrovateľ vypočul Mikuláša Černáka a Miloša Kaštana ako spolupáchateľov z plánovanej vraždy
  3. 25. 10. 2017 – prokurátor podal návrh na vzatie do väzby z obavy, že by sa obvinený pokúsil utiecť
  4. 26. 10. 2017 – sudca poslal bývalého ministra do vyšetrovacej väzby z obavy, že by ovplyvňoval svedkov