V Tokiu sa za prítomnosti významných hostí z desiatok krajín sveta konal v utorok oficiálny obrad intronizácie nového, 126. japonského cisára Naruhita. Pozvanie prijali zástupcovia 183 krajín. Na intronizáciu Naruhitovho otca Akihita v roku 1990 prišli predstavitelia zo 160 krajín. Japonská vláda pozvala taktiež zástupcov OSN či EÚ.
Slovenskú republiku na podujatí zastupovala prezidentka Zuzana Čaputová, Českú republiku premiér Andrej Babiš."Som veľmi rada, že som dostala pozvanie zúčastniť sa na intronizácii nového cisára Naruhita a osobne mu za Slovensko poblahoželať. Tradičného rituálu intronizácie sa zúčastnili prezidenti a králi z celého sveta a s viacerými z nich som mala možnosť rozprávať sa," uviedla na svojom profile na sociálnej sieti Čaputová. 

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s japonským premiérom Shinzo Abe
Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s japonským premiérom Shinzo Abe
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Medzi ďalšími hosťami boli napríklad britský princ Charles, rakúsky prezident Alexander Van der Bellen, španielsky kráľ Filip VI., maďarský prezident János Áder, bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier či palestínsky prezident Mahmúd Abbás. Medzi účastníkmi mal byť aj americký viceprezident Mike Pence, ten však nakoniec svoju účasť odvolal z pracovných dôvodov.  Intronizácie sa zúčastnil taktiež japonský premiér Šinzó Abe. Na ceremóniu prišlo asi 450 novinárov z vyše 70 krajín sveta.

Slovenská prezidentka na túto udalosť zvolila krátke, koktejlové ružové šaty s bielym plášťom. Večer sa však konala recepcia  a na tej už mala krásnu dlhú róbu. A veru, v ten moment by ste na Zuzane Čaputovej mohli oči nechať. Veď napokon, presvedčte sa sami.

FOTOGRAFIE ZUZANY ČAPUTOVEJ VO VEČERNEJ RÓBE NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII.   

Mohlo by vás zaujímať: