Parlament zíval prázdnotou. Hoci je piatok normálnym pracovným dňom, rokovacia sála o tom rozhodne nesvedčila. Väčšina našich volených zástupcov do práce neprišla, pričom dôvodom malo byť nepriaznivé počasie. Bratislavu totiž vo štvrtok zaskočilo sneženie, do piatka sa však vyjasnilo a sneh sa postupne začal topiť. A makali aj cestári. Prejazdné mali byť všetky hlavné ťahy vrátane priestorov pred parlamentom. Výstrahy pred počasím nehlásili ani slovenskí meteorológovia.

Do parlamentu v piatok veľa poslancov neprišlo.
Do parlamentu v piatok veľa poslancov neprišlo.
Zdroj: Matej Jankovič

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smer-SD) ráno rečnil takmer pred prázdnou sálou. Do práce prišlo 20 zo 150 poslancov, v priebehu dňa ich ešte ubúdalo. Vo štvrtok si totiž odsúhlasili, že v piatok nebudú hlasovať. Navrhol to podpredseda parlamentu Béla Bugár. Podľa neho by totiž poslanci mohli mať problém pre počasie prísť načas do práce. Hodnotenie poslancov podľa ich účasti na rokovaniach parlamentu je podľa Dušana Jarjabka (Smer-SD) dehonestujúce. Pripomína, že prácou zákonodarcu nie je len sedieť v pléne a stláčať tlačidlá.

Hoci bol parlament počas dňa takmer prázdny, v opozičných laviciach sa po dlhom čase nečakane objavil Igor Matovič. Pred polrokom vyhlásil, že do parlamentu pod vedením Andreja Danka odmieta chodiť. Šéf OĽaNO v pléne naposledy prehovoril na mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu ministra práce Jána Richtera. Teraz ho so značnou dávkou irónie vítali späť aj koaliční kolegovia. „Vitajte, rád vás vidím, ale klamete,“ odkázal mu Anton Hrnko (SNS). Dušan Jarjabek ešte pritvrdil. „Kto je to Igor Matovič? Takého pána nepoznám,“ reagoval, keď sme sa ho pýtali na návrat kolegu.