Maďaričovi je v najsilnejšej strane zrejme pritesno. Minulý týždeň ponúkol svojmu šéfovi Ficovi v súvislosti s neúspechom v župných voľbách funkciu podpredsedu, čo premiér odmietol. Medzi straníkmi sa navyše začína hovoriť o ďalšom kroku, na ktorý sa minister kultúry údajne chystá.

V úzkom kruhu svojich ľudí sa mal Maďarič vyjadriť, že by chcel kandidovať na prezidenta v najbližších voľbách. Tie budú v roku 2019. Naposledy robil práve Marek Maďarič prezidentskú kampaň svojmu šéfovi Robertovi Ficovi, ktorého napokon porazil Andrej Kiska. Práve to bol zlom, keď sa minister kultúry dostal v strane na okraj. O stanovisko k týmto informáciám sme požiadali aj ministra kultúry, na naše otázky nereagoval. Rovnako sa nevyjadril ani k situácii v strane.

Marek Maďarič má mať prezidentské ambície.
Marek Maďarič má mať prezidentské ambície.
Zdroj: Matej Jankovič

Najužšie vedenie strany sa v pondelok počas obeda opäť zišlo na Úrade vlády, aby riešili aktuálne napätie v strane. Problémy odštartoval neúspech v župných voľbách. Na rokovaní sa podpredsedovia Smeru bavili prevažne o pripravovanom sneme. Personálne otázky vraj neriešili.

O tom ako ďalej, však diskutovali štyria vysokí predstavitelia Smeru - podpredseda vlády Peter Pellegrini, minister financií Peter Kažimír, minister hospodárstva Peter Žiga a podpredseda parlamentu Martin Glváč aj na tajnom stretnutí už v nedeľu večer. Denníku Plus JEDEN DEŇ sa podarilo členov vedenia strany nafotiť v jednom z bratislavských podnikov na brehu Dunaja.

Podľa našich informácií reč bola aj o ich kolegovi Markovi Maďaričovi, ktorý v poslednom čase otvorene kritizuje politiku Smeru. Po župných voľbách dokonca ako prvý začal hovoriť o potrebe personálnych zmien. Jeho kolegom z vedenia strany sa jeho správanie prestáva páčiť. Maďarič totiž rozdeľuje stranu a rady si s ním nevie ani predseda Robert Fico. „Ani predseda zatiaľ nevie, čo s ním. Umlčať ho nedokáže nikto už dlhý čas a zo strany sa zatiaľ odísť nechystá,” uviedol pre náš denník zdroj z vedenia strany.

V kuloároch sa totiž šepká o tom, že by Maďarič stranu opustil a pridal sa k novovytvorenej skupine Progresívne Slovensko spolu so svojím kamarátom Václavom Mikom. Má ísť o stranu orientovanú naľavo, Maďarič má k ľavicovej politike zo Smeru-SD asi najbližšie. V každom prípade však minister kultúry zrejme skončí vo vedení Smeru-SD, pretože sa podľa našich informácií o funkciu podpredsedu strany už nebude uchádzať.