Jaroslav Paška († 67) vydýchol poslednýkrát 15. júla. Nešťastná rodina o smutnej udalosti informovala prostredníctvom sociálnej siete: „S neopísateľnou bolesťou v srdciach si Vám dovoľujeme oznámiť, že dnes nás navždy opustil náš milovaný manžel, otec, syn a brat.“ Úprimnú sústrasť rodine vyjadrila medzi prvými prezidentka Zuzana Čaputová: „Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine, blízkym a kolegom bývalého europoslanca, exministra školstva a politika SNS Jaroslava Pašku.“

Dojímavými slovami sa so straníckym kolegom rozlúčil predseda SNS Andrej Danko: „V podvečer nás opustil náš 1. podpredseda Jaroslav Paška. Desať rokov sme stáli bok po boku. Bol to jeden úžasne dobrý človek, úprimný a priateľský. Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodinke v mene SNS a jej členov. Jaro náš, lúčime sa s tebou.“

Zosnulý politik sa stal bol v rokoch 1993 a 1994 ministrom školstva, preto aj v tomto rezorte zavládol smútok. „So zármutkom sme prijali správu, že zomrel Jaroslav Paška. Jeho rodine a všetkým blízkym vyjadrujeme úprimnú sústrasť,“ napísal rezort na sociálnej sieti. Paška najdlhšie obdobie v rámci politiky strávil v parlamente. Poslancom bol v rokoch 1994 až 2002, potom od roku 2006 až do 2009, kedy odišiel do Európskeho parlamentu. V rokoch 2016 až 2020 bol opäť poslancom Národnej rady. „Jaro bol kolega, bojovník za národne a konzervatívne hodnoty. Vždy stál na strane národných záujmov. Česť jeho pamiatke,“ napísal predseda parlamentu Boris Kollár.

Čo sa politikovi zrejme stalo osudným? Zistíte v GALÉRII

Už polhodinu pred smútočným obradom sa priestor pred bratislavským krematóriom pomaly začal zapĺňať. Na pohreb prišlo dokopy približne 100 ľudí. S politikom sa prišli rozlúčiť jeho najbližší aj bývalí kolegovia - líder SNS Andrej Danko, bývalý člen strany Anton Hrnko aj exposlankyňa Anna Belousovová. Práve šéf SNS nám pred ceremoniálom povedal, ako si na nebohého politika spomína: „Do SNS vstúpil úplne na začiatku. Pamätám si ho ako jedného čistého, dobrého a pokorného človeka a myslím si, že tak si ho bude pamätať každý, kto s ním mal možnosť pracovať. Chcem sa pokloniť jeho rodine aj životu, pretože sa obetoval politike."

Na úvod smútočnej ceremónie zahrali na pamiatku Pašku štátnu hymnu. Po nej sa k slovu dostal bývalý poslanec SNS Karol Farkašovský , ktorý prítomným pripomenul Paškov život. O svojom nebohom kolegovi hovorí ako o slušnom, vzdelanom a skvelom človeku: „Jaroslav Paška bol milujúcim otcom. Promócií svojho jediného syna, na ktorého bol vždy hrdý sa žiaľ, nedožil." Danko v mene rodiny poďakoval aj za kondolencie prezidentky Zuzany Čaputovej a ďalších politikov. „Dnes cítime veľkú bolesť v srdci, pretože sa s nami lúčiš navždy. Česť tvojej svetlej pamiatke," rozlúčil sa s kolegom. Po jeho smutných slovách zahrala pieseň Na Kráľovej holi. V nasledujúcom krátkom príhovore prirovnal Danko zosnulého politika k Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Obaja vraj mali rovnaké hodnoty. „Možno je to symbolika, že v deň narodenín M. R. Štefánika sa lúčime s Jaroslavom Paškom," povedal Danko.

„Jaroslav Paška mal vždy čas, keď bolo treba niečo riešiť. On sa nikdy nenechal vyprovokovať a vždy dokázal udržať kultúru, diplomaciu. S ním sa veci vždy riešili dobre, pretože on bol argumentačne podkutý a vedel argumenty aj prijímať. Keď sme sa dohodli tak vždy dodržal slovo," povedal po obrade Anton Hrnko.

FOTO z pohrebu nájdete v GALÉRII

Prečítajte si tiež: