Keď vedec v čase nedostatku počas prvej vlny koronavírusu daroval Slovensku PCR testy, všetci mu ďakovali. Neskôr si však vyslúžil ostré slová od premiéra Igora Matoviča, lebo kritizoval antigénové testovanie. V posledných hodinách sa mu však dostalo ešte väčšej pocty. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou odcestoval do Vatikánu, kde absolvovali audienciu u Svätého Otca.

Súčasťou batožiny je aj 10-tisíc PCR testov z Čekanovej firmy. „Testy majú slúžiť v zariadeniach vo Vatikáne, ktoré poskytujú prístrešok a lekársku starostlivosť pre ľudí, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii a väčšinou nemajú vlastný domov,“ doplnil hovorca hlavy štátu Martin Strižinec s odkazom, že prezidentka je hrdá na prácu slovenských vedcov.

Audiencia u Svätého Otca bola naplánovaná na dnes. Radosť z nej má aj samotný Čekan. „Naše PCR testy z MultiplexDX International cestujú ako dar do Vatikánu na testovanie utečencov. A ja idem s nimi, ba dokonca aj na audienciu s pápežom Františkom spoločne s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou,“ napísal potešene biochemik na sociálnej sieti. Nezabudol podotknúť, že pre neho je to najkrajší darček.

Na oficiálnu návštevu Svätej stolice cestuje hlava štátu prvýkrát. Okrem Svätého Otca sa hlava štátu stretne s emeritným kardinálom Jozefom Tomkom a rokovať bude so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom. Po oficiálnych stretnutiach vo Vatikáne prezidentka navštívi Baziliku sv. Klimenta, v ktorej položí kvety k hrobu sv. Cyrila.

Členom delegácie prezidentky je aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS), ktorý bude hlavu štátu sprevádzať počas jej prvej oficiálnej návštevy Vatikánu. "Spolu s prezidentkou sa minister zúčastní na osobnej audiencii u pápeža Františka a rokovaní so štátnym sekretárom Svätej stolice, kardinálom Pietrom Parolinom. V programe je tiež stretnutie s kardinálom Jozefom Tomkom," informoval TASR tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

FOTO Z PRÍPRAV NÁJDETE V GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: