Líder opozície v sobotu poobede reagoval na informácie o dnešnom rokovaní premiéra Eduarda Hegera na margo povinného očkovania.  „Krajiny s takmer 100-percentnou zaočkovanosťou majú v nemocniciach rovnaké problémy ako Slovensko, len s tým rozdielom, že skoro všetci hospitalizovaní sú zaočkovaní," hovorí Fico vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

Robert Fico vo videu zdôrazňoval, že strana Smer-SD urobí všetko preto, aby povinné očkovanie nikdy neprešlo. V prípade zavedenia povinného očkovania by strana opatrenie napadla na Ústavnom súde SR. Ministerstvo zdravotníctva vo svojej reakcii na sociálnej sieti vyvracia tvrdenia bývalého premiéra.

"Krajiny s takmer 100-percentnou zaočkovanosťou majú spravidla neporovnateľne nižší počet úmrtí na Covid, oveľa menej ľudí v nemocniciach a môžu si dovoliť miernejšie opatrenia," uviedlo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

GRAF MINISTERSTVA ZDRAVOTNÍCTVA NÁJDETE V GALÉRII >>>

Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) v sobotu uviedol, že o povinnom očkovaní pre seniorov aktuálne diskutuje s právnikmi či s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. Zároveň nevylúčil aj plošné povinné očkovanie na Slovensku.

Premiérovi naopak vyslovili podporu v otázke povinného očkovania niektoré mimoparlamentné strany. "Povinné očkovanie obyvateľstva už nie je o názore, ale o nevyhnutnosti a zodpovednosti voči očkovaným, neočkovaným, ekonomike, ale aj našim zdravotníkom a zdravotníčkam," reagovalo hnutie Progresívne Slovensko.

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR pri otázke zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 ústavnoprávnu prekážku nevidí. Pre TASR to potvrdil hovorca MS Peter Bubla.

"Ústavnoprávne je určite priestor rozprávať sa o zavedení povinného očkovania, či už pre vybrané skupiny ľudí s ohľadom na ich prácu nevyhnutnú na riadny chod štátu, a to osobitne pri zdravotníckych pracovníkoch a pri ozbrojených silách, ale dá sa uvažovať aj o všeobecnej povinnosti," uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Zdôraznila však, že naďalej zostáva dôležité spoločnosti vysvetľovať, prečo je očkovanie tá správna cesta na ochranu zdravia a života ľudí.

Anketa
Ste zaočkovaní?