Saint Nicholas, ktorého na Slovensku prezývame svätý Mikuláš, je jedným z najpopulárnejších svätých. Uctieva si ho západná aj východná cirkev a je spájaný s blížiacimi sa vianočnými sviatkami. Jeho zbožnosť podnietila vznik legiend o mimoriadnych činoch, ktoré vykonal pre ľudí v núdzi. Deň svätého Mikuláša si pripomíname v utorok 6. decembra.

VIDEO Poriadna "divočina" v prezidentskom paláci: Čaputovú prišiel navštíviť svätý Mikuláš!

Za miesto narodenia tohto významného svätca sa považuje prístavné starogrécke mesto Patara na juhozápade dnešného Turecka. Nicholas prišiel údajne na svet 15. marca okolo roku 270 a pochádzal z bohatej rodiny. Podľa legendy sa v jeho rodnom meste dostala do finančnej tiesne istá šľachtická rodina, v ktorej hrozilo, že sa tri ženy budú musieť oddať prostitúcii. Keď sa o tom dozvedel Nicholas, v tajnosti sa postaral o to, aby dievčatá dostali tri plné mešce peňazí, čím zvrátil ich osud.

Jeho túžba zasvätiť život Bohu ho podnietila vydať sa na púť do Svätej zeme. Na spiatočnej ceste domov sa Nicholas zastavil v kostole v byzantskom meste Myra (dnes Demre) ležiacom v blízkosti jeho rodiska. Tu sa však ešte pár dní pred jeho príchodom uzniesli miestni cirkevní hodnostári na tom, že biskupom mesta sa stane ten, koho uvidia v najbližšie ráno vstupovať do chrámu. A tak tohto pobožného muža ustanovili za miestneho biskupa.

Motocyklisti v kostýmoch Santa Clausa idú po vidieckej ceste v Kuhardte v Nemecku (6. decembra 2022)
Zdroj: Uwe Anspach

Nicholasa považovali za pokorného človeka obdareného láskavosťou. Keď sa vraj už ako biskup dopočul, že guvernér menom Eustach odsúdil za úplatok troch nevinných vojakov na smrť, pribehol na miesto popravy, vytrhol katovi meč a mužov napokon prepustili. Neochvejnú vieru preukázal aj počas prenasledovania kresťanov rímskym cisárom Diokleciánom, keď bol uväznený a mučený. Na slobodu sa dostal až vďaka Milánskemu ediktu Konštantína Veľkého, ktorý zaručoval slobodu vyznania pre všetky náboženstvá v Rímskej ríši. Do svojho úradu sa vrátil v roku 313 a v roku 325 sa údajne zúčastnil na prvom Nicejskom ekumenickom koncile.

Mikuláš - ilustračný záber
Zdroj: mh

Za dátum Nicholasovho úmrtia sa považuje 6. december 343. Pochovali ho v jeho biskupskom sídle v Myre. V roku 1087 boli jeho pozostatky prenesené do talianskeho prístavného mesta Bari. Pomenovanie Santa Claus sa ujalo v anglicky hovoriacej časti krajiny. Na Slovensku sa zachoval zvyk, podľa ktorého putoval Mikuláš so sprievodom, v ktorom nechýbal ani čert, a obdarúval deti, ktoré po celý rok poslúchali.

Milými príspevkami sa počas dnešného dňa pochválili premiér Heger či ministerka Remišová. "Keď človek vidí ráno rozžiarené očká pri čižmičke s mandarínkou, všetky ťažkosti sveta sú zrazu preč. Politika je príliš často o útokoch, nenávisti, podrazoch a vôbec sa nečudujem, že ženy-mamy tam ísť nechcú. No práve hodnoty, ktoré sa učíme pri deťoch ako trpezlivosť, pokora, odpustenie, sú aj v politike mimoriadne dôležité," napísala ministerka.

"V noci, keď som sa vrátil domov po koaličnej rade, som našiel nachystané topánky pre Mikuláša. Radosť mojich štyroch detí ma dokáže neskutočne povzbudiť, obzvlášť v týchto náročných chvíľach. Želám aj vám, aby ste si dnes užili rozžiarené oči vašich detí. Pekného Mikuláša," odkázal premiér Eduard Heger. Fotografie zo slávenia Mikuláša doma u Hegerovcov, nájdete v galérii.

FOTOGRAFIE NÁJDETE V GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: