Dlhoročný politik a signatár Charty 77 Miklós Duray zomrel 30. decembra 2022. Pohreb politika sa konal v jeho rodnom Lučenci. Na ekumenickom obrade v tamojšej synagóge bol prítomný aj maďarský premiér Viktor Orbán. Smútočného obradu sa zúčastnili aj poslanci Národnej rady za OĽaNO György Gyimesi a Gábor Grendel. Medzi pozvanými by mali byť aj politici Ján Čarnogursky a Pál Csaky. Duraya následne pochovali na katolíckom cintoríne v Lučenci.

FOTOGRAFIE Z POHREBU DURAYA V LUČENCI NÁJDETE V NAŠEJ GALÉRII!

Miklós Duray bol nepochybne človekom, ktorý sa nebál zastať Maďarov žijúcich na Slovensku, aj keď to znamenalo väzenie a deportáciu, čo zažil aj na vlastnej koži, napísal Orbán v liste z 9. januára. "Budeme mu vždy vďační, pretože práve vďaka jeho iniciatívam sa zrodili také úspechy cezhraničnej národnej politiky, ktoré sa dlho považovali za nepredstaviteľné, akými je napríklad Maďarská stála konferencia (MÁÉRT), alebo preukaz Maďarov," uviedol predseda maďarskej vlády. Na pohrebe sa zúčastnil spolu s manželkou Anikó Lévaiovou a predsedom maďarského parlamentu Lászlóom Kövérom.

Duray v minulosti pôsobil aj ako poslanec Národnej rady (NR) SR, do ktorej bol zvolený za SMK. Narodil sa 18. júla 1945 v Lučenci. Strednú školu absolvoval vo Fiľakove. Následne študoval geológiu (odbor mineralógia a petrológia) na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde bol promovaný v roku 1971 a v roku 1977 získal titul RNDr.

V rokoch 1965 až 1968 bol predsedom Klubu maďarských vysokých škôl a študentov v Bratislave. V tom istom roku založil a viedol Československé združenie mládeže Maďarska (MISZ), ktoré vtedajšie ministerstvo vnútra zakázalo v novembri nasledujúceho roka. V politike pôsobil od roku 1965. Vstúpil do nej ako člen Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Kultúregyesülete, Kultúrneho spolku maďarských pracujúcich v Československu, v súčasnosti je to Maďarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku (Csemadok), kde sa stal členom ústredného výboru a členom predstavenstva na jeden rok v roku 1968. Koncom roka 1969 Duray rezignoval na svoje funkcie v Csemadoku.

Prečítajte si tiež: