Zo štyroch kandidátov na špeciálneho prokurátora sa napokon stal víťazom Daniel Lipšic. Hlasovala zaňho koalícia, a tak v predstihu vyhral. Jeho prípadné zvolenie bolo už vopred ostro diskutované najmä v opozičných radoch. Politikom totiž prekážala jeho politická minulosť - počas vlády Ivety Radičovej pôsobil ako minister vnútra a v druhej Dzurindovej vláde zastával post ministra spravodlivosti. Z aktívneho pôsobenia v politike sa stiahol až po autonehode, pri ktorej zrazil muža, ktorý zraneniam podľahol. 

Naposledy sa do nového špeciálneho prokurátora pustil aj líder Smeru Robert Fico v rádiu Expres. "Najväčšia zábava bude, keď Lipšic pôjde dať sľub mafiánovi Kollárovi," povedal Fico. Narážal tak na pofidérnu minulosť šéfa parlamentu Borisa Kollára, ktorý aj sám v minulosti priznal, že sa z viacerými ľuďmi z niekdajšieho podsvetia poznal osobne. 

Po chuti Lipšicovo víťazstvo nebolo ani predsedovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu. "Na špeciálnej prokuratúre, ako aj na generálnej má byť v čele človek, ktorý celý život strávil na prokuratúre, nemal by to byť bývalý aktívny politik, človek zamotaný vo všetkých možných kauzách a súdnych procesoch, raz je na strane vrahov, raz je na strane obetí," povedal krátko pred finálnym hlasovaním.

Slávnostný akt vymenovania Lipšica sa konal v priestoroch Bratislavského hradu. Pandemická situácia nepovolila prítomnosť médií, po skončení ceremoniálu pred ne prokurátor predsa len predstúpil. Lipšica do funkcie vymenoval predseda Národnej rady Boris Kollár. Na vymenovaní boli prítomní aj podpredsedovia parlamentu Juraj Šeliga a Milan Laurenčík, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

"Delenie ľudí na našich a tých druhých vzalo ľuďom nádej," povedal Laurenčík. Dodal, že súčasná vláda tomu dala stopku. Kollár Lipšicovi poprial veľa šťastia v plnení úloh vo svojej funkcii.

V Bratislavskom paláci predseda parlamentu Boris Kollár vymenoval nového špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Zdroj: TA 3

"Vážim si dôveru, ktorú som dostal od Národnej rady," povedal Lipšic na tlačovej konferencii krátko po vymenovaní. "Dnes sa spravodlivosť nachádza na križovatke a prvýkrát za 30 rokov je možnosť posunúť ju dopredu," povedal. Dodal, že sa teší na spoluprácu s ďalšími prokurátormi. Spravodlivosť je podľa neho jedna z najcennejších hodnôt v súčasnosti.

Pred kamery predstúpil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Lipšicovi sľúbil, že mu bude s výkonom funkcie pomáhať, no vykonávať bude aj kontrolu špeciálneho prokurátora. "Ako poznám vašu predchádzajúcu prax, tá kontrolná činnsoť nebude ani veľmi nutná. Teším sa na spoluprácu," povedal.

FOTO Z VYMENOVANIA LIPŠICA NÁJDETE V GALÉRII