Prezident SR Andrej Kiska navštívil dnes Gymnázium na Kukučínovej ulici v Poprade, na ktorom kedysi študoval. Stretol sa tu nielen s terajšími študentmi a učiteľmi, ale čakali ho aj jeho bývalí učitelia.

„Mal som možnosť sa stretnúť so svojimi učiteľmi ale aj tými, čo učia dnes. Hovorili sme o tom, ako je z pohľadu profesora dôležité vzdelanie, ale aj ukážka správania sa v živote a základné ľudské hodnoty, ktoré môžu profesori dať deťom. Najlepší však boli študenti, ktorí mi kládli otázky, ako sa mi tu študovalo, či som v dvanástich rokoch vedel, čím chcem byť a kedy som sa rozhodol byť prezidentom,“ povedal po stretnutí A. Kiska.

Ako študent bol veľmi dobrým žiakom a išli mu najmä prírodovedné predmety. Potvrdil to jeho bývalý učiteľ chémie Michal Brejčák, ktorý okrem prezidenta učil viaceré osobnosti nielen z politiky ale z rôznych oblastí.

Študenti boli pripravení

Prezident na svoje stredoškolské časy spomína rád, pretože, ako povedal, zažil tu veľa zábavy a priznal, že nebol vždy len poslušným žiakom. Poznamenal však, že zo strednej školy má dodnes tie najlepšie priateľstvá.

Zároveň poukázal na to, že tak ako dnes aj v budúcnosti bude veľmi dôležité, aké postavenie budú mať v spoločnosti učitelia. Študentom zase prízvukoval dôležitosť výberu vysokej školy a nabádal ich k odvahe študovať i v zahraničí.

Ako povedal riaditeľ školy Vladimír Lajčák, medzi študentmi, s ktorými na škole prezident diskutoval, boli členovia študentského parlamentu, úspešní reprezentanti gymnázia vo vedomostných i športových súťažiach.

Prezidentovi dokonca kládli aj otázky týkajúce sa referenda o rodine a rozpočtu Slovenskej republiky. Vyučovací proces na škole nebol obmedzený, pretože časť učiteľov zabezpečovala aj výučbu.

Podľa riaditeľa bolo veľmi ťažké vybrať tých, ktorí sa zo súčasného učiteľského zboru stretnú s prezidentom, preto rozhodol žreb. Po návšteve gymnázia odišiel prezident na návštevu detských domovov v Dobšinej a Spišskej Belej.