Nie je to tak dávno, čo minister financií zverejnil fotografiu z dovolenky, pri ktorej sa zamyslel nad negatívnymi dopadmi klimatických zmien. Príspevok na sociálnej sieti však nepadol na úrodnú pôdu. Matovič smútil nad vyschnutým korytom v španielskej Malage. „Cca 60 m široké koryto rieky v Malage bez kvapky vody. Kopa mostov, brehy a voda nikde. Živé mŕtve memento na dobu, ktorú žijeme,“ napísal v čase, keď Európu sužovali veľké vlny sucha. Jeden z komentujúcich však vysvetlil, že nejde o vyschnutú rieku, ale umelo vybudované odtokové koryto pre prípad povodní. Matovič po upozornení viacerých ľudí status vymazal bez toho, aby vec uviedol na správnu mieru.

Matoviča vyškolil komentujúci.
Zdroj: reprofoto/Facebook/Prezident

Prešiel nejaký ten mesiac a Matovič sa opäť prejavil ako "odborník na všetko". Cez víkend sa vybral na túru do Malých Karpát. Jeho pozornému oku neuniklo množstvo popadaných stromov v lese. „Tieto stromy tu zrejme ležia roky, ale aj tak mi hlava neberie, že radšej miesto toho, aby prinášali priamy úžitok ľuďom, ich necháme len tak V TAKOMTO MNOŽSTVE zhniť v lese. Počas 4 hodinovej túry sme videli takto tisíce,“ napísal.

Minister financií si zrejme neuvedomil, že aj popadané stromy sú neoddeliteľnou súčasťou lesov a prinášajú im úžitok. Na sociálnej sieti sa preto na neho spustila lavína komentárov, v ktorých ho ľudia vyškolili. „Choď sa opýtať Budaja, aký význam má pre lesný biotop takéto tlejúce drevo. Ak si teda neabsolvoval 2 stupeň základnej školy,“ nezdržal sa jeden z komentujúcich. „Jasný kandidát namiesto Budaja. Držím palce. Milujem keď človek robí to, v čom sa vyzná,“ dodal so značnou mierou irónie ďalší.

Zareagoval aj bývalý člen hnutia OĽaNO. Ekológ a europoslanec Michal Wiezik upozornil Matoviča na význam popadaného dreva pre les. „Les odpad nepozná, s popadanými stromami problém nemá. Tretina lesných druhov, a sú ich tisíce, žije práve v takýchto odumretých stromoch. Pomáha pri ich rozklade a zabezpečuje návrat živín do lesnej pôdy. Mŕtve drevo je tak pre les kriticky dôležité. Ak ide o chránené územie, je všetko v najlepšom poriadku. Ak je to hospodársky les, je to lepšie než sa dalo čakať,“ vysvetlil vedec Wiezik. Matovičovo nedeľné zamyslenie neostalo ani bez povšimnutia SaSkárov.

Úsmevné reakcie SaSkárov si môžete prečítať v GALÉRII