"Nakoľko som bol odsúdený podmienečne, ani prípadné dovolanie nebude mať vplyv na uplatňovanie môjho mandátu. Naďalej teda zostávam poslancom v Rači," povedal pre TASR Rybanič, ktorý je aj asistentom poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (SaS).

Mestská časť Rača sa o odsúdení poslanca miestneho zastupiteľstva dozvedela zatiaľ iba z médií. Tvrdí však, že bez bližšieho určenia, za aký trestný čin bol odsúdený. Samospráva si chce preto počkať na písomné vyhotovenie rozsudku, jeho doručenie odsúdenému a právoplatnosť.

"V prípade súdneho odsúdenia za úmyselný trestný čin vždy zo zákona zaniká funkcia poslanca. V prípade nedbanlivostného trestného činu zanikne funkcia zo zákona len vtedy, ak bol poslancovi uložený trest odňatia slobody, ktorého výkon mu nebol podmienečne odložený, ale ktorý je povinný vykonať v ústave na výkon trestu. Zánik funkcie tu nastáva zo zákona dňom nadobudnutia právoplatnosti odsudzujúceho rozsudku súdu,"vysvetlila pre TASR zástupkyňa starostu Rače Lenka Antalová Plavuchová.

Súdne pojednávanie s Filipom Rybaničom na súde v Bratislave.
Súdne pojednávanie s Filipom Rybaničom na súde v Bratislave.
Zdroj: MATEJ JANKOVIC

Rybanič mal ako zamestnanec komerčnej banky, biznis poradca, preniknúť do účtu vtedajšieho šéfa rezortu vnútra Roberta Kaliňáka. Údaje z tohto účtu sa potom objavili v niektorých médiách.

Pokračovanie na ďalšej strane >>>