Fico od začiatku svojho obvinenia tvrdí, že kauza Súmrak je len politický proces namierený proti predstaviteľom Smeru. Po zrušení obvinenia prešiel dokonca do protiútoku a použil pri tom drsné slová. Ako inak, odniesli si to žurnalisti. „Novinárom na to, aby spochybňovali rozhodnutie generálneho prokurátora stačí, že majú dieru v zadku,“ znie titulok Ficovho statusu na sociálnej sieti.

Novinárske prostitútky vytvárajú obraz, že každá trestná vec, nech je akokoľvek vymyslená a nezákonná, sa musí dostať pred súd,“ napísal šéf Smeru. Tým podľa neho dávajú novinári ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi a špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi ´fašistické právomoci´. „V našej slávnej kauze Súmrak boli obvinenia nezákonné,“ povedal Fico.

Medzi skutkami, z ktorých bola štvorica obvinená, sa nachádza aj to, že sa nezákonným spôsobom (cez pracovníkov finančnej správy) dostávali k informáciám a daňovým tajomstvám, ktoré potom Fico s Kaliňákom zverejňovali na brífingoch. Šéf Smeru pripomenul aj ďalší dôvod z obvinenia: „Je nezmyslom obviniť nás zo založenia zločineckej skupiny tým, že sme ako členovia vlády dosadili do funkcií nami vybrané lojálne osoby. Takto sa predsa vždy postupuje po voľbách a ide o základ demokracie.“ Obvinenia zrušil prvý námestník generálnej prokuratúry Jozef Kandera a informoval o tom spolu so Žilinkom.

Čo si o kauze myslí uznávaný odborník Šátek a z čoho by mali byť Fico a spol. obvinení, nájdete na druhej strane.