Rámcovú zmluvu na kúpu 20 ton morských plodov, ako sú kraby, mušle, lososy či kanadské homáre uzatvorili u Fica na 296 553 eur. „Ide o súčasť oficiálnych obedov pre zahraničné návštevy či súčasť ponuky v hoteli Bôrik, ktorý sa využíva na ubytovanie zahraničných delegácií,“ obhajovala zmluvu v televízii Markíza Ficova hovorkyňa Beatrice Szabóová.

Pre jazýčky poslancov

V zmluve však boli ako odberatelia uvedené aj zariadenia po celom Slovensku, kam zahraniční hostia nechodia. Navštevujú ich zato zamestnanci Úradu vlády a poslanci parlamentu. Podľa protokolistky Evy Holubovej však takéto menu pri zahraničných návštevách nemá na stoloch čo robiť.

„Toto by sa nemalo vôbec ponúkať. Musíme prezentovať Slovensko a my tu nemáme kraby. Keď k nám príde návšteva zo zahraničia, sama sa dožaduje, aby sme sa im prezentovali,“ vysvetlila Holubová, ktorá odporúča tradičné jedlá ako hydinu či divinu.

Že pohostiť sa má najmä tradíciou, však vedia aj bežní ľudia. „Dal by som skôr korbáčiky a chlieb s masťou a cibuľou. Ponúkal by som skôr slovenské veci,“ myslí si napríklad Marcel (23) z Bratislavy, ktorého takéto šafárenie pohoršilo.

Koľko zaplatíme?

Informovanie o nákupe by mohlo byť podľa Fica zneužité na politické účely a ani nie deň po prevalení plánuje premiér zmluvu zrušiť. „Aj na úkor reprezentácie krajiny predseda vlády R. Fico rozhodol vydať pokyn na rozviazanie spomínanej rámcovej zmluvy,“ vysvetlili na vláde.

Zmluva bola uzatvorená v decembri minulého roka a výpovedná lehota na odstúpenie od zmluvy je dva mesiace. Za koľko eur sa za tento čas objednalo morských plodov, nie je jasné. Z Úradu vlády sme totiž na túto otázku odpoveď nedostali. Rovnako u Fica mlčali aj pri otázke, koľko bude občanov stáť zrušenie zmluvy.