Šéfa vlády Roberta Fica podľa vlastných slov mrzí, že sa prestávame baviť o tom, kto spáchal vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Do popredia sa dostávajú témy, ktoré sú irelevantné,“ myslí si. Zopakoval, že na prípade robia stovky policajtov od rána do večera.

K tomu, či príde v rámci jeho tretej vlády k personálnym zmenám na ministerských postoch sa nevyjadril. Avizoval však, že politické súvislosti bude riešiť v najbližšom čase. „Sme pripravení na takéto rozhovory,“ vyhlásil.

Následne sa pustil do prezidenta Andreja Kisku. Nepáčili sa mu slová, ktoré hlava štátu vyslovila vo svojom nedeľňajšom vyhlásení. „Aj keby sa ukázal byť motív vraždy dvoch mladých ľudí akýkoľvek, aj keby bol hoci aj nejaký náhodný, veľké množstvo ľudí je presvedčených, že táto tragédia v mnohom odráža všeobecnú slovenskú realitu,“ vyhlásil včera Kiska. „Neviem o tom, že by sa tu na bežnej báze zabíjali ľudia,“ rozčuľoval sa Fico a zdôraznil, že jemu nie je jedno, aký bol motív. „Na tom sakra záleží,“ vyhlásil. „Ak to bol útok, ktorý súvisí s vraždou novinára, tak to je útok na demokraciu,“ dodal.

Ostro sa obul aj do Kiskových slov o rekonštrukcii vlády a predčasných voľbách. Práve v týchto dvoch scenároch totižto hlava štátu vidí riešenie súčasnej situácie. „Táto krajina má vládu, ktorá vznikla na základe demokratických parlamentných volieb,“ oponuje premiér a dodáva, že vláda prezidenta na to nepotrebuje.

Od Kisku chce zároveň počuť, prečo sa s 20. septembra 2017 v New Yorku stretol s finančníkom Georgom Sorosom bez zástupcu nášho ministerstva zahraničia. „Žiadam o odpoveď na otázku, o čom bolo toto stretnutie,“ povedal Fico.

Kiska svoje stretnutie s americkým finančníkom vysvetľoval ešte v septembri minulého roka, keď v Spojených štátoch absolvoval v rámci svojej pracovnej cesty, počas ktorej vystúpil na pôde Vaľného zhromaždenia OSN, taktiež niekoľko pracovných stretnutí.

„Krátku diskusiu o rómskej problematike sme mali aj s podnikateľom a filantropom Georgeom Sorosom. Stretnutie inicioval na základe minulotýždňovej titulky v New York Times, kde písali o úspešnom príbehu Rómov v Spišskom Hrhove. Už roky sa jeho nadácia venuje práve rómskej problematike,“ uviedol vtedy prezident.

"Premiér ignoruje, že sa mu rúca vláda. Dnes doručil demisiu prezidentovi jeho bývalý blízky spolupracovník Marek Maďarič. Jeho dvaja koaliční partneri zvažujú čo ďalej. Odpútavanie pozornosti konšpiračnými teóriami nezbavuje premiéra povinnosti riešiť hlbokú politickú krízu, alebo uvoľniť miesto niekomu, kto to dokáže. Prezident Andrej Kiska začne avizované rozhovory s reprezentantmi parlamentných strán v stredu," odkázal v reakcii na Ficove dnešné slová Kiskov hovorca Roman Krpelan.

Prečítajte si tiež: