Momentálne má totiž jeden zo štvorice obvinených ľudí ukazovať na kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera. „Dnes priebeh vyšetrovania ukazuje, že to bola lož a obvinené osoby majú, naopak, skôr blízko k opozičným politikom,“ vyhlásil Fico. „Tak ako považujeme oficiálne výsledky doterajšieho vyšetrovania za dôveryhodné, tak musíme považovať za rovnako dôveryhodné vylúčenie verzie, že za vraždou mala stáť talianska mafia prepojená na Úrad vlády. Toto vymyslené falošné obvinenie bolo úmyselne zneužité na pokus zmeniť mocenské pomery na Slovensku a zosadiť vládu mimo štandardných demokratických pravidiel,“ pokračoval. Podľa neho sa k udalostiam, ktoré po vražde nastali, budeme musieť ešte vrátiť.

Bývalý šéf vlády opustil premiérske kreslo v marci tohto roka. Ukázalo sa, že posledný článok, ktorý zavraždený investigatívny novinár napísal, sa venoval pôsobeniu talianskej mafie ‘Ndrangheta na východnom Slovensku. Jej nitky pritom viedli až na Úrad vlády k Ficovej bývalej asistentke a v tom čase už hlavnej štátnej radkyni Márii Troškovej. Ako vyšlo najavo, tá pred rokmi podnikala a Antoninom Vadalom, ktorý má byť napojený na túto zločineckú organizáciu. Trošková dokonca mala mať k nemu blízko aj v osobnej rovine. Zoznámiť ich pritom nemal nik iný ako Viliam Jasaň, ktorý až do februára pôsobil na Úrade vlády v bezpečnostnom orgáne vlády. Napriek tomu, že sa ich najskôr zastával sám Fico, obaja sa neskôr zo svojich funkcií porúčali. Po veľkom tlaku verejnosti nakoniec odišiel z funkcie premiéra aj Fico.

Politický analytik Ján Baránek nad terajšími Ficovými argumentmi len krúti hlavou. „Nejde o to, či objednávateľmi vraždy boli alebo neboli Vadalovci. To je irelevantné,“ zmietol Ficove argumenty zo stola Baránek. „V tom čase to bola nutná spoločenská požiadavka. Veď ‘Ndrangheta nie je občianske združenie, ale zločinecká organizácia. Aj keby nemala nič spoločné s tou vraždou, má na svedomí iné zločiny,“ tvrdí. „Robert Fico nech vyvráti toto prepojenie a potom sa môžeme baviť, či mal odstúpiť,“ uzavrel.

Mohlo by vás zaujímať: