Zatiaľ má koalícia stále šancu prežiť. Napriek tomu, že vyhlásenie premiéra Roberta Fica o spojení prezidenta Andreja Kisku s miliardárom Georgeom Sorosom pobúrilo niektorých členov Mosta-Híd. Podľa našich informácií je premiér neustále v kontakte s koaličnými partnermi – s predsedom parlamentu Andrejom Dankom aj s podpredsedom Národnej rady Bélom Bugárom, ktorý je momentálne na dovolenke mimo Slovenska. Čo všetkých zaujíma najviac: koalíciu v tomto zložení zatiaľ podporujú všetci traja partneri. To si mali Fico, Danko a Bugár aj povedať.

Stále je však otázne, čo bude s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a či padne jeho hlava. Hoci ju niektorí žiadajú, v Smere to chcú vyriešiť na vzájomných rokovaniach. Ako sme už informovali, Robert Kaliňák ponúkol svojmu šéfovi odchod, Fico to však zatiaľ neprijal.

Ďalší vývoj v koalícii momentálne závisí najmä od rozhodnutia Mosta-Híd, ktorý žiada odstúpenie Roberta Kaliňáka. A podľa našich informácií strana Bélu Bugára od tejto požiadavky ustúpiť nechce - zároveň však nechce ani rozbiť koalíciu.

Vládu v súčasnom zložení včera bránili aj niektorí členovia vedenia Smer-SD. Najbližší ľudia Roberta Fica rokujú na Úrade vlády už druhý deň o tom, ako ďalej postupovať. „Smer-SD sa postaví zodpovedne k výzve koaličných partnerov. Dali nám čas do pondelka. Našou prioritou v týchto časoch musí byť zachovanie pokoja na Slovensku. Jediné riešenie vidíme v zachovaní stability, nesmieme dopustiť rozvrat. Tento štát musí fungovať ďalej,“ vyhlásil včera podpredseda vlády Peter Pellegrini. Robert Fico má vraj plnú podporu vlastných spolustraníkov.

Po páde vlády volajú opoziční politici, ktorí v prípade, že Kaliňák neustúpi, chcú v parlamente odvolávať premiéra. K rekonštrukcii vlády vyzýva i prezident Andrej Kiska. Fico ho obvinil, že sa spojil s opozíciou a chce destabilizovať krajinu. „To si naozaj myslíte, že sme malé deti, že budem ticho a budem to akceptovať?” opýtal sa premiér.

  • Fico nedovolí, aby niekto kydal na našu republiku. Čo si myslí o Kiskovi?

Andrej Kiska reagoval stručne. „Dnes (v stredu - pozn. red.) začína rokovania s politickými stranami o stabilizácii situácie na Slovensku, vzhľadom na to, že premiérovi sa to za viac ako týždeň nepodarilo, práve naopak, každým krokom destabilizuje celú spoločnosť,” uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan.