V súčasnosti bojujeme s pandémiou. Ako na vás zapôsobili opatrenia našej vlády?

Svet zareagoval na súčasnú situáciu v súvislosti novým nebezpečenstvom pandémie prekvapene a oneskorene. Je chvályhodné, že naša dosluhujúca vláda (s vtedajším premiérom P. Pellegrinim, pozn. red.)  zareagovala pohotovo a zaradila sa medzi tých rýchlejších a chytrejších vo svete. Zaviedla účinné opatrenia, na ktoré nadviazala aj nová vláda. A čo je dôležité – našla pochopenie u občanov, aj keď ide o vážne obmedzenia bežného života.

Ako nariadenia ovplyvnili váš každodenný život?

Rešpektujem úplne všetky nariadenia. Môj život ovplyvnili tak, že sa momentálne sústredím na iné aktivity. Nechodím do kancelárie v Bratislave a nestretávam sa s ľuďmi. Oveľa viac čítam, sem tam maľujem a veľa telefonujem. Musím povedať, že aj televízia je zapnutá dlhšie, než je u nás obvyklé. Veľmi mi chýba šport.

Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič vo futbalových dresoch. Boli by dobrými posilami pre našu reprezentáciu?
Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič vo futbalových dresoch. Boli by dobrými posilami pre našu reprezentáciu?
Zdroj: archív

Podľa komunikácie odborníkov ste v rizikovej skupine aj vy...

Vôbec to tak nevnímam, pretože podľa môjho názoru sme v rizikovej skupine všetci. Vírus si nevyberá. Čítal som, že až 40 % nakazených, ktorí neprežili, bolo pod 55 rokov a zomreli už aj deti.

 

Súčasná situácia nie je pre nikoho jednoduchá. Ako sa chránite vy?

Dodržiavam všetky nariadenia. Nosím rúško a nespočetne veľakrát si umývam ruky. Zároveň nechodím do mesta, ale každý večer sa idem na hodinku prejsť s manželkou Silviou do vinohradov za Limbachom.

Ivan Gašparovič
Ivan Gašparovič
Zdroj: RTVS

Je niečo, čo by ste chceli odkázať seniorom?

Chcel by som ich vyzvať k zodpovednosti a poprosiť ich, aby dodržiavali všetky ochranné opatrenia. Je dôležité, aby nechodili na verejnosť pokiaľ to nie je nevyhnutné a chránili sa rúškami. Zároveň by som ich chcel poprosiť, aby zostali pozitívni.  

Ako ovplyvnia opatrenia vašu Veľkú noc?

Nijako. Akurát, že sviatky nebudú také veľkolepé a nebudú sa odohrávať na verejných priestranstvách a v kostoloch, ale doma v rodinách, kde si sviatky pripomenieme aj s ľudovými tradíciami, ale aj ako sviatky Kristovej smrti a zmŕtvychvstania.